W piątek 21 lutego klasa 4b z wychowawcą i panią bibliotekarką udała się do Mediateki na wyjątkowe spotkanie. Było to spotkanie z pisarką, autorką książek dla dzieci i młodzieży p. Joanną Wachowiak. Pisarka opowiadała o bohaterach swoich książek, wspólnie z dziećmi zastanawiała się m.in. jak wyglądałby świat bez robotów i w czym roboty mogą nam jeszcze pomagać. Uczniowie zadawali też pytania np. o to jak się pisze książkę, skąd czerpie się pomysły, czy w jakim wieku można zacząć pisać książki. Niektórzyz nich wyszli ze spotkania z inspiracją w sercu - może to przyszli pisarze? Postanowili spróbować zacząć już teraz. Życzymy powodzenia i mnóstwa twórczych pomysłów. A w bibliotece szkolnej czeka na Was książka z autografem p. Joanny pod zagadkowym tytułem: "Ala Baba i dwóch rozbójników".
Spotkanie z autorką książek dla dzieci
Szóstoklasiści!!! Jesteście zainteresowani kontynuacją nauki w naszej klasie siódmej dwujęzycznej?
Serdecznie zapraszamy na DZIEŃ OTWARTY do naszej szkoły, który odbędzie się dnia
26 lutego 2020r.
w godzinach 16.00-18.00.
Będziemy do Państwa dyspozycji i odpowiemy na Państwa pytania. Zapraszamy do obejrzenia:
- lekcji pokazowych z fizyki i chemii w języku angielskim, które będą przeprowadzone przez Panią Małgorzatę Musz oraz Pana Łukasza Marka,
- lekcję języka angielskiego przeprowadzoną przez Panią Dominikę Zbyszowską,
- lekcję WOSu po angielsku przeprowadzoną przez Panią Aleksandrę Zając.
- Zapraszamy na stoisko z języka niemieckiego i hiszpańskiego przygotowane przez Panią Edytę Goc i Panią Marlenę Rudnicką
- oraz na przedstawienie w języku angielskim, przygotowane przez naszych uczniow oraz Panią Patrycję Lampart Pana Marcina Melona, którzy również opowiedzą o wymianach międzynarodowych planowanych na nowy rok szkolny.
Dzień Otwartych Drzwi
Podziękowania dla kolędników i wszystkich wspierających Misje
Debata w języku angielskim
Dnia 5 lutego w tyskiej Mediatece odbyła się debata w języku angielskim. Teza brzmiała: There are only advantages of bilingual class. Mówcy z klasy 8b przedstawiali argumenty i dowody na poparcie, bądź obalenie tej tezy - po trzy osoby z każdej grupy - Affirmative (grupa broniąca tezy) i Negative (grupa negująca ją).Wszyscy uczniowie wypowiadali się płynnie, poprawnie, przekonująco, w związku z czym jury było pod wrażeniem obu drużyn. Ostatecznie wygrała grupa Affirmative, skutecznie przekonała nas, że warto chodzić do klasy dwujęzycznej pomimo słusznie wykazanych przez grupę Negative pewnych minusów. Mówcą roku został Jakub Stachoń.Debata odbyła się w Mediatece. Przybyli na nią goście z klas szóstych - także ze szkoły podstawowej nr 17. ZDJĘCIA
Misyjni Kolędnicy
Tuż przed feriami, 10 stycznia chcieliśmy zrobić jeszcze coś dobrego dla innych dzieci, które często nie mogą się uczyć i nie mają wesołych ferii ani wakacji. Pięknie przebrani i przygotowani do występów Misyjni Kolędnicy odwiedzili klasy, aby przedstawić krótką scenkę, radośnie razem zaśpiewać kolędy i zebrać dary dla dzieci, tym razem z Amazonii i jak zawsze adoptowanych przez nas dzieci z wioski Rafai w Afryce. Z całego serca dziękujemy każdemu z osobna w imieniu obdarowanych dzieci za każdy dar, a w imieniu Misyjnych Kolędników za tak miłe przyjęcie i wspólną radość. Muchas gracias!
Likwidacja Stowarzyszenia
Informujemy, że z początkiem roku 2020 Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 37 w Tychach pozostaje w stanie likwidacji.
Zarząd Stowarzyszenia
Radosnych Świąt
Zdrowych, rodzinnych, pełnych pokoju
i miłości Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego, co dobre
i piękne w Nowym Roku.
Sukcesy naszych uczniów w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim
Dnia 18.11.19 w naszej szkole odbyły się eliminacje do konkursu recytatorskiego. Startowało w nich 10 uczniów z klas V. Do kolejnego etapu przeszły dwie uczennice – H. Bartosz i Paulina Matlak. Reprezentowały naszą szkołę 2.12.19 w Zespole Szkół nr 8 w Tychach w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim. Wyróżnienie zdobyła Paulina Matlak. Gratulujemy!
Mamy zwycięzców w ogólnopolskim konkursie literackim!
Okazało się, że nasi uczniowie mają wyobraźnię i lubią pisać opowiadania. W listopadzie wzięli udział w VI Konkursie Literackim „Opowieści naszych pradziadków” organizowanym przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Ich zadaniem było odwiedzić skansen lub przypomnieć sobie, jakie tam znajdują się obiekty (dawna wieś śląska czyli stare chałupy, wiatrak, młyn, szkoła, kościół, kuźnia itp.) Następnie mieli wyobrazić sobie wieś sprzed około 150 lat , wymyślić bohatera (mógł to być człowiek, zwierzę lub postać z ludowych wierzeń) oraz napisać opowiadanie, którego akcja działa się na dawnej wsi.
W niedzielę 15.12.19 w czasie imprezy „Śląsko Wilijo” w Chorzowie zostały ogłoszone wyniki:
Klasy IV-VI
I miejsce Zuzanna Cwojdzińska kl. 5a
II miejsce Justyna Karaś kl. 5b
III miejsce Liliana Rzepczyk kl.5a
Klasy VII-VIII
III miejsce Tola Zając kl. 7d
Brawo! Gratulujemy zwyciężczyniom! Zachęcamy pozostałych uczniów do rozwijania swojej literackiej kreatywności pod opieką nauczycieli języka polskiego.
Ciekawe zajęcia
13 grudnia cześć klas 5 i 6 wyruszyła na długi spacer… A celem był Teatr Mały. Zostaliśmy zaproszeni na spektakl „ Opowieść wigilijna”.
Jak się dowiedzieliśmy z zapowiedzi przed spektaklem, by wprowadzić tyszan w nastrój Świąt Bożego Narodzenia MCK w Tychach w 2017 roku zrealizowało przedstawienie „Opowieść wigilijna” na motywach opowieści Charles`a Dickensa, w którym wzięli udział mieszkańcy Tychów, wśród których znaleźli się studenci, uczniowie, mamy, babcie, dziadkowie, ciocie…. Mieliście okazję zobaczyć ich w nowej roli – opowiadających mądrą opowieść o magii Świąt , o przyjaźni, chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Wielu uczestników spotkało się z nami znów. Gościnnie wystąpił Piotr J. Adamczyk. Reżyserem spektaklu jest Paweł Drzewiecki.
Tego dnia klasy 5a i 5c wzięły również udział w warsztatach w Andromedzie, które prowadziła p. Anna Bienias. Fantastyczny czas spędzony z p. Anią zaowocował wieloma twórczymi działaniami naszych uczniów, którzy bardzo aktywnie uczestniczyli we wszystkich proponowanych zadaniach.. Było wiele emocji, a najlepsza oceną tego spotkania było zapytanie uczniów- czy możemy przychodzić tu częściej ZDJĘCIA
Mamy dwóch laureatów XVI Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego!
10 grudnia 2019 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu odbył się Wernisaż Poetycki będący podsumowaniem XVI Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i średnich.
Recenzentką tegorocznej edycji jest Małgorzata Kożuchowska, wybitna aktorka telewizyjna i teatralna. Dołączyła ona do grona wspaniałych recenzentów poprzednich edycji: m.in. Jana Miodka, Kazimierza Kutza, Krystyny Jandy, Kiry Gałczyńskiej, Jerzego Stuhra, Wandy Chotomskiej, Daniela Olbrychskiego, Piotra Fronczewskiego, Anny Dymnej, Jerzego Bralczyka.
W XVI edycji konkursu wzięło udział ponad 130 placówek oświatowych z dwudziestu śląskich miast: Bytomia, Bierunia, Będzina, Bojszów, Chorzowa, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Jastrzębia- Zdroju, Jaworzna, Katowic, Mysłowic, Rudy Śląskiej, Rybnika, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Tarnowskich Gór, Tychów, Zabrza i Żor. Do organizatora napłynęło około 2500 wierszy, z których jurorzy wyłonili 140 najpiękniejszych utworów poetyckich.
Podczas wernisażu poetyckiego zostały wręczone nagrody oraz dyplomy laureatom konkursu poetyckiego w trzech kategoriach wiekowych. Przewodniczącym jury był aktor, reżyser i poeta Zbigniew Stryj.
Nasza absolwenta, Emilka Durkalec, to kolejna już laureatka konkursu, której opiekunem była polonistka p. Krystyna Rasińska. Drugim laureatem został również nasz absolwent- Borys Kubski, którego opiekunem była polonistka p. Agnieszka Stasica. ZDJĘCIA
Gratulujemy sukcesu!!!
Noc w szkole
W nocy z 29 na 30 listopada spotkaliśmy się w murach szkoły na kolejnej edycji Nocy w Szkole. Imprezy te cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Niby szkoły się zwyczajowo nie lubi…a jednak…wychodzi na to, że naszą szkołę uczniowie uwielbiają o każdej porze. Kiedy razem z panią Marleną Rudnicką ogłosiłyśmy zapisy- w przeciągu 20 minut lista była zapełniona do tego stopnia, że trzeba było ją rozszerzyć i tak spotkaliśmy się w nieco większym gronie, niż planowałyśmy. Wspólne zabawy rozpoczęliśmy od integracji: najpierw – powiedz nam, kim jesteś (kto znał zabawę – zmyślnie targał tylko jeden listek pewnej, dość popularnej rzeczy, alb byli i tacy, którzy wytargali po 20 listków i tyle samo cech musieli u siebie znaleźć i podzielić się nimi z nami), potem były tańce – na rozluźnienie, dla prawdziwych samurajów, itp. Dużo emocji wywołał konkurs na drużynę o najlepszym uchu do piosenek. Po integracji mieliśmy czas na przerwę i posiłek (zamówiona pizza smakowała wyśmienicie a przywiózł nam ją nasz absolwent – cudownie widzieć, że „nasze” dzieci dobrze radzą sobie w życiu). O północy zaczęły się wróżby: z obierek jabłka, z butów, z serca i z sałatki (kto znalazł w sałatce migdał – szczęście go nie opuści przez cały rok). Po wróżbach przewidziałyśmy dla uczestników jeszcze jedną atrakcję: mroczną, pełną tajemnic, niezwykle emocjonującą…ale co to było to już pozostanie naszą nocną tajemnicą. ZDJĘCIA
Szlachetna Paczka
Pragniemy przekazać serdeczne podziękowania wszystkim ludziom dobrej woli, którzy zaangażowali się w chęć niesienia pomocy dla Pani Moniki i jej rodziny.
Dzięki hojności darczyńców udało nam się zaspokoić wszystkie potrzeby rodziny. Zebraliśmy 26 kartonów produktów z żywnością, środkami chemicznymi i pozostałymi potrzebami. Pani Monika otrzyma od nas wszystkich ręczniki, szklanki, kubki, talerze, patelnie, garnki, toster, robot kuchenny i dywan z uliczkami.
Chłopcy otrzymają upragnione klocki lego wojskowe oraz auto – koparkę, a także samochodziki, którymi będą mogli bawić się na dywanie z uliczkami. P.Monika będzie miała kilka toreb do wyboru, a babcia kosmetyki.
Zbiórka pieniędzy przerosła nasze oczekiwania!!!
Zebrane pieniądze pozwoliły nam zakupić nie tylko lodówkę i pralkę automatyczną dla p.Moniki, ale również karty podarunkowe do sklepów z odzieżą i obuwiem.
Wszystkim Darczyńcom – uczniom, ich rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły szczerze dziękujemy. Dziękujemy także uczniom klas siódmych, którzy w wolnym czasie pomagali pakować paczki dla rodziny.
W imieniu organizatorów Szlachetnej Paczki serdecznie DZIĘKUJEMY
Z pozdrowieniami - koordynatorzy akcji.
Plastyczny konkurs czytelniczy
4 grudnia rozstrzygnięty został konkurs czytelniczy na projekt okładki lektury szkolnej. Tworząc prace można było rozwinąć wyobraźnię i talent plastyczny oraz podzielić się swoimi przemyśleniami o wybranej książce. A przede wszystkim poczuć się ilustratorem. Kto wie, może kiedyś weźmiemy do ręki książkę ilustrowaną przez naszych uczniów. Tego Wam z całego serca życzymy. A wyniki konkursu przedstawiają sie tak:
I miejsce: Anna Humińska, kl. 8a, II miejsce: Wiktoria Lech, kl. 3a, III miejsce: Zuzanna Juraszek, kl. 5d, wyróżnienie: Karol Poś, kl. 4a. Gratulujemy.
Wolontariat
Dziękujemy bardzo za okazane serce i przekazujemy podziękowania oraz życzenia z okazji Dnia Wolontariusza wszystkim, którzy włączyli w akcję zbierania prezentów mikołajkowych dla dzieci, podopiecznych Hospicjum św. Kaliksta I w Tychach "Pomagamy przed Świętami". Uczniowie pięknie ozdobili kartony prezentowe i Weronika z Tatą zawieźli dary do Hospicjum. To ogromna radość dawać radość innym. Do 6 grudnia zbieramy jeszcze kartki bożonarodzeniowe, które można przynosić do biblioteki szkolnej.
Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
W ramach obchodów Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, w dniu 3 grudnia 2019r., przedstawiciele uczniów klas szóstych uczestniczyli w warsztatach, pozwalających doświadczyć im, choć w niewielkim stopniu, jakie trudności w życiu codziennym, napotykają osoby z różnymi ograniczeniami funkcji fizycznych, psychicznych lub umysłowych.
Mogliśmy się przekonać np. jak, będąc osobą niedowidzącą lub niewidomą, m.in.:
- robić zakupy (poprzez odróżnianie podobnych do siebie warzyw lub owoców z zamkniętymi oczami),
- płacić za zakupy czy usługi (próbując rozróżnić monety),
- spakować prezenty,
- przygotować ciasto lub jajecznicę – starając się rozdzielić żółtka od białek.
Pochyliliśmy się również nad osobami niedosłyszącymi oraz z dysfunkcją ręki, prosząc by uczniowie zapisali fragment tekstu mając zatyczki w uszach czy różnego rodzaju rękawice na rękach.
Nie obyło się bez błędów czy pomyłek, efekty pracy nie są najgorsze, ale ważne jest, że w informacji zwrotnej otrzymanej od szóstoklasistów, usłyszeliśmy, że osoba niepełnosprawna to nie tylko ta na wózku. Nikt już też, nie będzie się dziwił wydłużaniu czasu pracy na sprawdzianach czy kartkówkach osobom, które na to zasługują, a mamy ich w naszej szkole – kilkanaście!
Pozostali uczniowie mieli okazję poznać trudności napotykane przez osoby niepełnosprawne na zajęciach wychowania fizycznego (przykładowo: kozłowanie piłki z opaską na oczach; przeprowadzenie drugiej osoby, która ma zasłonięte oczy przez tor przeszkód; rzucanie do kosza lub trafianie do bramki z zasłoniętymi oczami) lub godzinach wychowawczych z prezentacją multimedialną:” Savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnością” oraz wziąć udział w konkursie plastycznym: „Jak widzę niepełnosprawność”.
Dzień Pluszowego Misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiony został w 2002 roku w setną rocznicę powstania pluszowej zabawki. Świętujemy go zawsze 25 listopada. Tego dnia w bibliotece odbyły się zajęcia dla pierwszoklasistów, którzy przyszli ze swoimi przytulankami. Podczas zajęć dzieci poznały m.in. historię pluszowego misia oraz historię Zbyszka, od którego możemy się nauczyć wierności w przyjaźni. O bajkowych misiach uczniowie sami pięknie opowiadali, a pani bibliotekarka pokazywała książki. Z czasopism dowiedzieliśmy się jakie niedźwiedzie możemy spotkać podróżując po różnych kontynentach. Dla niektórych cenną informacją było to, że koala, którego nazywamy "misiem" wcale nie jest niedźwiedziem tylko torbaczem. Nie zabrakło oczywiście radosnych misiowych zabaw. Kochane pluszowe misie... jak dobrze, że was mamy.
Warsztaty "Jak Gorol z Hanysem"
A Wam z czym kojarzy się Zagłębie Dąbrowskie? Sosnowiec? Będzin? Pewnie nie raz słuchaliście żartów i oglądaliście memy o naszych sąsiadach zza Brynicy. Celem projektu „Jak Gorol z Hanysem” jest zastąpienie tych żartów rzetelną wiedzą. W ubiegłym tygodniu nasz nauczyciel Marcin Melon uczył w będzińskim liceum o dziejach i kulturze Śląska. W ramach rewizyty naszą szkołę odwiedził dr Dariusz Majchrzak, który uczył w klasach piątej, siódmej i ósmych o historii swojej małej ojczyzny – Zagłębia Dąbrowskiego. Teraz wiemy, że choć historia Śląska i Polski są zupełnie różne, to jednak po obu stronach granicy nie brakowało ciekawych zdarzeń oraz interesujących postaci. ZDJĘCIA
Akcja “Pozdrowienia z Tychów”
Uczniowie naszej szkoły na początku listopada włączyli się do miejskiej akcji “Pozdrowienia z Tychów”. Działania te wpisały się w obchody dnia niepodległości w Tychach. Akcja polegała na wysłaniu miejskiej kartki do wybranej przez siebie szkoły, miasta partnerskiego czy organizacji.
Uczniowie SP 37 na lekcjach języka polskiego, geografii oraz historii (klasy 4-,8) zaangażowali się w redagowanie pozdrowień z Tychów. Uczyli się adresować kartki (rzeczywiście było to najtrudniejsze działanie), poznawali lokalną historię oraz charakterystyczne miejsca w mieście.
Wysyłaliśmy kartki do szkół w innych miastach, do urzędów oraz do szkół za granicą (Wielka Brytania, Szwecja, Irlandia, Cypr), niektórzy z nich do nich wcześniej uczęszczali.
Oto lista: SP 9 Mysłowice, SP w Świerczyńcu, SP 1 Lędziny, SP Wyry, SP w Siemkowicach, szkoła w Piterboron w Wielkiej Brytanii, w Irlandii, SMS Tychy, Szkoła Filmowa Łódź, SP 22 Tychy, LO I w Mikołowie, UM w Mikołowie, UM w Bieruniu, UM w Pszczynie, UM w Katowicach, UM w Opolu, szkoła w Soederfaolje w Szwecji, LO 2 w Dębicy, LO 2 w Opolu, SP w Dobrodzieniu, SP 3 w Wiśle Malince, Szkoła Języka Polskiego w Paralimni na Cyprze, Szkoła Język Polski na Czasie Pabianice, szkoły w Radomiu.
Mam nadzieję, że młodzież nadal pielęgnować będzie zanikającą tradycję wysyłania pocztówek i obdaruje najbliższych kartkami z życzeniami świątecznymi..
Archiwum Aktualności