Przez ostatnie 3 tygodnie gościliśmy w naszej szkole dwóch wolontariuszy z organizacji AIESEC. Dwaj bardzo sympatyczni, otwarci i serdeczni studenci prowadzili lekcje w sposób niecodzienny i naprawdę pasjonujący. 20-letni Faadhi z Malezji i 19-letni Frank z Kanady przybliżyli nam geografię swoich krajów, pokazując ich położenie na mapie świata, porównując wielkość i zaludnienie swoich krajów do Polski i przedstawiając zdjęcia najciekawszych według nich miejsc. Zaprezentowali nam filmiki ukazujące ciekawe zwyczaje ich krajów, np. przelewanie herbaty w Malezji. Każda klasa spotkała się z wolontariuszami co najmniej dwa razy, oprócz uczniów klas młodszych (trzecioklasiści z podstawówki mieli tylko jedno spotkanie z gośćmi) niektórzy odwiedzali naszych gości w salach podczas każdej przerwy i nawiązali z nimi kontakt na FB. Takie spotkania zawsze motywują do nauki języka angielskiego i uczą otwartości na innych ludzi, różne kultury i różne sposoby widzenia świata. Bardzo serdecznie dziękuję rodzinom goszczącym, państwu Ciucias, Plewnia, a zwłaszcza p. Rutkowskim, którzy gościli obu naszych wolontariuszy przez ponad dwa tygodnie, zorganizowali im mnóstwo wycieczek oraz transfer na lotnisko.
Wolontariusze AIESEC
Gala XX Rejonowego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Mysłowicach
19 czerwca odbyła się Gala XX Rejonowego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Mysłowicach, na którą pojechała p. Krystyna Rasińska wraz z przedstawicielkami zespołu- Gosią i Weroniką. Przypomnę , że zespół teatralny „Bez sceny” zajął tam I miejsce w kategorii zespoły teatralne. Był to również czas podsumowań pracy Młodzieżowego Domu Kultury ( podobna impreza odbywa się w naszym Teatrze Małym). Obejrzeliśmy występy wokalne, taneczne, sportowe zarówno nagrodzonych solistów i zespołów, jak również zespoły działające w MDK w Mysłowicach. Odebraliśmy statuetkę i dyplom, który oddaliśmy do „reklamacji”, bo nie był „zaadresowany” do naszego zespołu. Poprawiony zostanie przesłany pocztą… Mamy nadzieję, że i przyszły sezon teatralny będzie równie udany.
Dzień Matki i Ojca
Po raz 5. odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Matki i Ojca. By wprowadzić w szczególny nastrój wszystkich zgromadzonych gości, rozpoczęłyśmy prezentacją(z fantastyczną muzyką Armanda Amara) ukazującą piękne i ciemne strony macierzyństwa w różnych stronach świata. Po raz pierwszy zespół teatralny „Bez sceny” miał okazję zaprezentować w szkole przygotowany w tym roku spektakl na motywach dramatu W. Szekspira „ Makbet”. W dwóch odsłonach wystąpił zespół taneczny „Stefa”: w układzie aerobikowym i w tanecznej opowieści ”Alicja po drugiej stronie lustra”. W naszej szkole- jak przekonujemy się od lat- talentów wokalnych jest wiele. Jakże więc mogłoby ich zabraknąć w tym wyjątkowym dniu…Zaprosiłyśmy do udziału wokalistki: Maję Lauer, Maję Targosz i Weronikę Kieras, które wzruszająco i lirycznie wykonały wybrane specjalnie na ten dzień utwory. Na zakończenie wszyscy uczestnicy naszego przedsięwzięcia wykonali piosenkę ” Cudownych rodziców mam”, czym sprawiły rodzicom bardzo miłą niespodziankę… Rodzice otrzymali drobne upominki i bardzo serdecznie podziękowali za to spotkanie. Na zakończenie słowa mogące być podsumowaniem naszej uroczystości:
Rodzice i dzieci, niezależnie od tego,
Jak bardzo się nawzajem kochają,
Potrafią się też dotkliwie ranić.
Nagły wybuch złego humoru czy frustracji,
Nieprzemyślany osąd, trochę ślepej niewdzięczności
Mogą ugodzić prosto w serce.
Gdyby można było wymazać wszystkie przejawy
Mojej nieuprzejmości i głupoty, braku zrozumienia...
Lecz jeśli w życiu króluje miłość,
Wszystko w końcu dobrze się układa.
Miłość bowiem kruszy zamknięte serca
I uczy nas wyrozumiałości,
Przecież jesteśmy tylko ludźmi,
Wy i ja.Dziękujemy wszystkim występującym oraz obsłudze technicznej. Mam nadzieję, że spotkamy się znów za rok… Krystyna i Monika
Finał projektu „Zdrowe Tychy”
W dniu 8 czerwca 2018 r reprezentacja naszej szkoły brała udział w finale projektu „Zdrowe Tychy”. Program, który trwał 3 lata, był objęty honorowym patronatem Zastępcy Prezydenta Miasta Darii Szczepańskiej. Każdy rok realizacji programu miał inne hasło : Zdrowo Jem, Lider Zdrowia, Jestem Aktywny. W trakcie uroczystości finałowej rozegrano konkurencje sportowe, w których rywalizowali między sobą uczniowie klas I-VI wielu tyskich szkół biorących udział w projekcie. Zwycięzcy indywidualni i grupowi poszczególnych konkurencji otrzymywali dyplomy i medale. Następnie miało miejsce przemówienie pani prezydent Darii Szczepańskiej, która podziękowała uczestnikom za udział w całym 3-letnim projekcie. Przyszedł czas na wręczenie certyfikatów, statuetek „Lider Zdrowia” i na pamiątkowe zdjęcia. Całej imprezie towarzyszyły występy taneczne, atmosfera radości i wspólnej zabawy.
„Warszawo, Ty moja , Warszawo!”
Zbyt szybko minęły 3 dni pobytu w stolicy…! Wyruszyliśmy – my- czyli kl.2b i p. Krystyna Rasińska i p. Izabela Lubowiecka- spod szkoły wczesnym rankiem (g. 6) w środę 6 czerwca. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zamku Królewskiego, który zachwyca zawsze. Kolejka do wejścia była wyjątkowo krótka, tak więc czas na „degustacje” komnat zamkowych był dłuższy… Drugim punktem był „zwiedzanie” Stadionu Narodowego. I tu kolejny „worek” atrakcji: szatnie naszych kadrowidzów, miejsce, z którego wychodzą na płytę stadionu, zaplecze dziennikarskie i wreszcie korona stadionu( wysokość robi wrażenie!), no ale p. w. atrakcyjny przewodnik, Michał, który wzbudził zachwyt dziewczątJ Wróciliśmy na Stare Miasto, by delektować się w piękne słoneczne popołudnie urokami historycznych zabytkowych, znanych uliczek, spacerem nad Wisłą, Pomnikiem Małego Powstańca, Barbakanem, słynną Katedrą św. Jana (a w niej wizyta przy grobie Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Następnie przejechaliśmy na miejsce naszego noclegu-pięknego, eleganckiego hotelu, tam kolacja( jedzenie było „na bogato” zarówno śniadania i obiadokolacje), ogląd pokoi, towarzyskie rozmieszczenie w nich, i…plany na kolejne ważne godziny pobytu tam. W końcu przez dwa wieczory i dwie noce mieliśmy być zdani na siebie nawzajem…trzeba to jakoś zorganizować. Pierwszym punktem drugiego dnia było Łazienki Królewskie – zespół pałacowo- parkowy, zwany tez Pałacem na Wodzie. Atrakcją niewątpliwą był obejrzany przez wielu po raz pierwszy „na żywo” pomnik Fryderyka Chopina. Bliskie sąsiedztwo Belwederu i słynna Pomarańczarnia tez wywarły na nas duże wrażenie. Pogoda pomogła wydobyć szczególne walory parku i była zachętą do zrobienia artystycznych zdjęć. Drugim punktem był Cmentarz Wojskowy zwany Powązkami Wojskowym. Obejrzeliśmy tam miejsca spoczynku wielu ofiar wojny w tym m.in. Alka Dawidowskiego i Jana Bytnara. To niesamowite przeżycie zobaczyć na własne oczy groby bohaterów szkolnej lektury… Od g.13 opanowaliśmy Centrum Nauki Kopernik- interaktywne centrum nauki, a potem… wjazd na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki. Trzeci dzień rozpoczęliśmy od wyczekiwanej wizyty w Escape Roomie. Cała grupa została podzielona na 6 zespołów- 3 zostały w ER, pozostałe poszły pod pomnik Nieznanego Żołnierza i Na Krakowskie Przedmieście( potem zamiana ról). Niesamowite wrażenia, emocje, dużo śmiechu, trochę strachu- polecamy wszystkim! Ostatnim punktem było Muzeum Powstania Warszawskiego, które połączyło w doskonały sposób historię z nowoczesnością, światło, dźwięk i obraz. Uczy nie tylko o powstaniu , ale pokazuje wojenny dzień powszedni ludzi żyjących w tamtym czasie( możemy przeczytać piękne, wzruszające listy małżonków, narzeczonych…). Obejrzeliśmy słynny już film „Miasto ruin”- przelot samolotem nad ruinami Warszawy w 1945 r. wykonany w technice 3D.
Droga powrotna- upłynęła w dość spokojnej już atmosferze. Wycieczka była naprawdę bardzo udana!!! „ Jak bardzo dziś pragnę zobaczyć Cię znów, o moja Warszawo wyśniona”
Nowy numer szkolnej gazetki
Redakcja szkolnej gazetki zaprasza do zapoznania się z wydaniem specjalnym poświęconym projektowi "Trzymaj formę!" W szkolnej kampanii wzięło udział kilkunastu uczniów z naszej szkoły.
Poznali zasady zdrowej zbilansowanej diety połączonej z aktywnością fizyczną.
Rozwijali swoje zainteresowania i uczyli się kształtować prozdrowotne nawyki - swoje i swoich najbliższych.
Link do gazetki TUTAJ.
"Bumper balls 7b" w Rycerce Górnej
W dniach 4-5 czerwca klasa 7b odpoczywała i świetnie się bawiła w Ośrodku KREPOL w Rycerce Górnej. Były spacery, wyścigi na trójkołowych autach, gry zespołowe i długie pogawędki przy ognisku po pysznej kolacji pieczonej na ogniu, ale największą frajdę zgotowali nam właściciele Krepola, zawożąc nas do tamtejszej szkoły na zabawę w kulach bumper balls. Piłka nożna i akrobatyka w kulach , to trzeba było przeżyć! Radości, śmiechu po pachy i pięknej pogody, nie tylko ducha, nie zabrakło! Teraz w podskokach możemy finiszować i witać wakacje!
Survival po europejsku – zasada 3-ech
Za nami wizyta gości z pięciu krajów partnerskich w ramach projektu „Survival po europejsku – zasada 3-ech” programu Erasmus +. Pogoda nam dopisała, goście zobaczyli mnóstwo najpiękniejszych i najciekawszych miejsc Polski południowej (Kraków z Wieliczką, zamek i park pszczyński, atrakcyjne turystycznie miasta Śląska – Nikiszowiec i Giszowiec, zwiedzili Muzeum Śląskie, przeszli prawdziwą górską trasą na Rysiankę, gdzie upiekli kiełbaski na ognisku) oraz zrealizowali zadania projektowe – budowali szałasy, uczestniczyli w lekcjach CLIL – w lekcji wosu, chemii i regionalnej oraz przedstawili przygotowane przez siebie prezentacje na temat typów domów w swoich krajach. Uczniowie mieszkali u rodzin goszczących, z którymi w większości nadal utrzymują kontakty. Wraz ze swoimi gospodarzami poznawali także Tychy – Paprocany, Wodny Park, Plac Baczyńskiego. 5 dni projektu minęło szybko, choć były to dni niezwykle intensywne i pełne wrażeń. Przed nami jeszcze dwa wyjazdy w przyszłym roku szkolnym – do Bułgarii i na Litwę.
Finał szkolnego turnieju piłki siatkowej - miksty
24 maja 2018r w naszej szkole odbyły się finałowe rozgrywki siatkarskie dziewcząt i chłopców tzw. Miksty. Przystąpiły do nich reprezentacje klas: 7b SP, 2b Gimnazjum oraz 3d Gimnazjum. Po walecznej i emocjonującej grze końcowa klasyfikacja wyglądała następująco: I miejsce – klasa 3d Gimnazjum, II miejsce – klasa 2b Gimnazjum, III miejsce – klasa 7b SP.
Zawody przebiegały w radosnej atmosferze z zachowaniem zasad Fair-Play.
Dziękuję wszystkim uczestniczkom zaangażowania w grze i sportowej postawy. Poniżej przedstawiam wyniki finałowych meczów: Mecze finałowe:
- Klasa 7b – 2b Gim 0:2
- Klasa 7b – 3d Gim 0:2
- Klasa 2b Gim – 3d Gim 1:2
Trzymaj formę
W ramach kampanii „Trzymaj formę” uczniowie klasy 2aG i 3aG (koło dziennikarskie) już w czwartek 10 maja poszukiwali zdrowych produktów do jedzenia. W piątek 11 maja, rano – o 7.10 - niewyspani, zmęczeni całotygodniowym zmaganiem z nauką, podjęli się działań mających na celu promowanie zdrowego żywienia i wzmocnienia swoich sił witalnych. Mieli zamiar zrobić przepyszne, zdrowe kanapki, sałatki i inne przekąski. Na stole przeważały warzywa, z których wykonali różnorodne kompozycje. Sałatki z rukolą i awokado, fantazyjne kanapki na chlebie razowym, przekąski warzywne. W pucharkach jedna z uczennic zaproponowała deser owocowy na bazie jogurtu i gorzkiej czekolady. Też był fit. Po przyjemnych zajęciach poczęstowali społeczność szkolną efektami swej przyjemnej pracy.
Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim OKNO
Cieszymy się, że uczennica klasy 3a gimnazjum Katarzyna Mencel zdobyła wyróżnienie w kategorii poezja za wiersz „Rozpadanie” w Ogólnopolskim Konkursie Literackim OKNO organizowanym przez Stowarzyszenie Wszechstronnego Rozwoju „NA SKRZYDŁACH MOTYLA” w Chorzowie oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Konkurs o Powstaniach Śląskich
W środę 23 maja 2018 odbyła się w naszej szkole VII edycja Konkursu o Powstaniach Śląskich pod patronatem Muzeum Miejskiego w Tychach. Główną ideą naszego konkursu jest zachęcenie wszystkich do poznawania dziejów naszej małej ojczyzny, szczególnie wydarzeń dotyczących powstań śląskich i plebiscytu rozgrywających się na tle sytuacji politycznej Europy po I wojnie światowej. W konkursie wzięły udział cztery drużyny z tyskich szkół:
I miejsce SP 37, II miejsce SP 14, III miejsce SP 10.
Gratulujemy uczniom wiedzy i dziękujemy za udział, mamy nadzieję, że w przyszłym roku więcej szkół weźmie udział w konkursie. Małgorzata Sułecka-Czyż i Barbara Czarnynoga organizatorki konkursu.
Rewizyta Przedszkolaków
Na koniec maja dzieci z grupy Misie z Przedszkola nr 6 postanowili odpowiedzieć na nasze zaproszenie i odwiedzić szkolną bibliotekę. Tutaj Pani Bibliotekarka B. Pilorz opowiedziała im o bibliotece i książkach, które można w niej wypożyczyć. Największy zachwyt i zaciekawienie wzbudziła książka o kosmosie. Przedszkolakom spodobał się również dział "Bajki, wierszyki" i książki popularnonaukowe. Przyszli użytkownicy szkolnej biblioteki wrócili do przedszkola uśmiechnięci i pełni wrażeń.
Projekt "PoczytajMy" u Misiów
28 maja w ramach projektu CEO "Poczytajmy" odwiedzilismy grupę Misiów w Przedszkolu nr 6. Dzieci doskonale potrafiły wyciągnąć wnioski i opowiedzieć morał przeczytanych bajek. Niespodzianką dla nas były piękne prace plastyczne przygotowane przez dzieci, które odwiedziliśmy w zeszłym tygodniu. Do zobaczenia znów.
Wystawa Galerii „Prowizorka”
24 maja 2018 zamontowaliśmy wystawę .Tym razem w naszej szkole koło sali 217 a nie w Galerii „Prowizorka” mieszczącej się w Miejskie Bibliotece Publicznej filii nr 11 (koło Kościoła pod wezwaniem Jana Chrzciciela ) ponieważ jest tam remont.
To już XVI edycja „WSPÓLNYCH PASJI” . Możecie tam znaleźć malarstwo, grafikę ,fotografię ,rękodzieło.
Autorami wystawy są: uczniowie, rodziny uczniów oraz pracownicy i przyjaciele szkoły : p.M.Kałuża , p. E. Świątek-Gociek, p. R .Lipecka, p. M. Musz, ,p.B.Stasicki , M.Nowak,K.Piotrowska, M.Marczak, F.Biela, A.Kandora, A.Wardęga , E.Morawietz (oraz praca jej Babci) , A.Rozpendowska,A.Kandora, L.Szczotka, D.Frybezowaska, J.Mazur, O.Kubista, A.Stasica, E.Szablak, D.Bałuszyński.A.Zamasz,
Agata D, A.Górka ,Sz. Rutkowski,A.Stochmiał
W montowaniu wystawy pomagały uczennice: A.Stochmiał, K.Paczuska, M.Nowak, O.Kubista, E.Kachnic
Zapraszamy do oglądania naszej wystawy J
OGŁOSZENIE
Rodzice dzieci, które w przyszłym roku będą uczęszczać na świetlicę proszeni są o pobranie stosownej deklaracji z sekretariatu, woźniówki lub świetlicy, wypełnienie i oddanie jej do 15 czerwca do sekretariatu.
Podobna sytuacja dotyczy umowy na korzystanie z obiadów.
Dyrektor szkoły
Tyskie Kryterium Biegów Przełajowych
25.05.2018 odbyło się podsumowanie Tyskiego Kryterium Biegów Przełajowych w którym nasi uczniowie po całorocznej rywalizacji zdobyli 1 miejsce Olivier Bedrnarski i Julianna Boroń, 2 miejsce Igor Ryniak. Gratulujemy.
Dzień Matki w szkolnej bibliotece
Piękny dzień, Dzień Matki już jutro... . Bon o wartości milion zł. na "mega przytulasy", bon na dzień odpoczynku, bon na śniadanie do łóżka, bon na domowe kino... to tylko niektóre z atrakcji, jakie stali bywalcy szkolnej biblioteki przygotowali dla swoich Mam. Nie zabrakło oczywiście wierszyków inspirowanych książkami dostępnymi w bibliotece, ale płynących prosto z serca i specjalnych niespodzianek... jednak te są tajemnicą. Wszystkim Mamom życzymy wiele radości i sił, spełnienia marzeń i ogromu miłości każdego dnia.
Rejonowy Konkurs Wiedzy o św. O. Pio
W piątek 25 maja odbył się kolejny z rejonowych konkursów organizowanych w ramach innowacji pedagogicznej "ŚwięTy w służbie nieugięty, ślady miłości w szarej codzienności". Uczniowie z 9 szkół zmagali się z bardzo szczegółowymi pytaniami dotyczącymi życia św. o. Pio z Pietrelciny. Poziom był bardzo wysoki, a dogrywka wydawała się nie mieć końca... . Jesteśmy dumni z Amelii Zięby i Nadii Faroń z kl. 5c, które zajęły II miejsce. Dziewczyny, gratulacje!
Zajęcia z wolontariuszami AIESEC
Zaraz po wyjeździe naszych gości z Erasmusa, przyjmujemy kolejnych gości z zagranicy. Są to 20-letni Faadhi Fauzi z Malezji i 19-letni Frank Fan pochodzący z Chin, ale mieszkający w Kanadzie. Są to studenci - wolontariusze AIESEC, którzy przez 3 TYGODNIE będą prowadzić dla naszych uczniów zajęcia na temat swoich krajów, kultury, muzyki itp., oczywiście w języku angielskim. Wolontariusze będą przychodzić przede wszystkim na lekcje angielskiego, ale nie tylko, dlatego bardzo proszę, by każdy przejrzał plan zajęć z nimi i odnalazł, kiedy każda z klas spotyka się z gośćmi. Czasem przyjdą na geografię, czasem na religię, czasem na w-f. Każda z klas od trzeciej klasy szkoły podstawowej wzwyż spotka się z gośćmi przynajmniej raz, klasy starsze (od 4-ej) - co najmniej po 2 razy, a klasy dwujęzyczne co najmniej 6 razy. Klasy I i II szkoły podstawowej będą miały okazję spotkać się z innymi wolontariuszami w kolejnych latach, bo teraz jeszcze miałyby problem ze zrozumieniem gości mówiących TYLKO po angielsku. Wolontariusze rozpoczynają lekcje 28.05.
TUTAJ i TUTAJ możecie ich poznać.
Plan_lekcji_Aiesec_2018.doc
Archiwum Aktualności