Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły odnieśli wielki sukces w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Biologii organizowanym przez Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach. Borys Kubski z klasy 2 a gimnazjum został laureatem tego konkursu, a Natalia Jaworska z klasy 3 a gimnazjum uzyskała tytuł finalistki. Konkursy przedmiotowe organizowane przez kuratoria w całej Polsce należą do najtrudniejszych, ale zarazem najbardziej prestiżowych. Aby sięgnąć w nich po najwyższe laury należy wykazać się ogromną wiedzą z danego przedmiotu znacznie wykraczającą ponad zapisaną w podstawach programowych. Borys i Natalia rozszerzali ją w oparciu o dodatkowe lektury takie jak: „Biologia” autorstwa Eldry Solomon, Lindy Berg, Diany Martin przeznaczonej dla studentów biologii, „Polska. Parki Narodowe” wydawnictwa Muza. S.A. (pozycja nie do kupienia w księgarniach, „zdobyliśmy” ją w warszawskim antykwariacie), jak również „Drzewa i krzewy” autorstwa K. M. Rostańskich.
Trud jednak się opłaca: Borys nie będzie musiał przystępować do części przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego oraz ma zagwarantowany wstęp do dowolnej szkoły średniej na terenie całej Polski, Natalia może liczyć na dodatkowe 10 pkt przy rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej. Uczniów do konkursu przygotowywała pani Mirosława Gawlik. Uczniom i nauczycielowi gratulujemy sukcesu.
Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Biologii
Rejonowy Konkurs Wiedzy o św. Franciszku i św. Klarze
Gratulujemy Agatce Ziębie i Oliwii Paś kl. 4b zajęcia I miejsca w Rejonowym konkursie Wiedzy o św. Franciszku i św. Klarze z Asyżu organizowanym w ramach rejonowej innowacji pedagogicznej "ŚwięTy w służbie nieugięty, czyli ślady miłości w szarej codzienności".
Dni mózgu
24 i 25 marca br. w sobotę i w niedzielę grupa zapaleńców z klas: 2 a i 3 a gimnazjum wraz z panią Mirosławą Gawlik uczestniczyła w Dniach Mózgu im. prof. Jerzego Vertulaniego, które zorganizowała tyska firma Verso kierowana przez panią Justynę Rutkowską. Zachwyceni ubiegłorocznymi warsztatami i wykładami, które odbyły się w ramach Tygodnia Mózgu postanowiliśmy sprawdzić co będzie działo się wokół „mózgu” w tym roku. I tak w sobotę wzięliśmy udział w warsztatach przeznaczonych dla młodzieży pn.: „Aspekty neurodydaktyczne w procesie nauki i pamięci”, które poprowadziła trenerka pani Ewa Bansz-Smagała. Nasze neurony wystartowały i uczyliśmy się jak zapamiętać 50 słówek z języka obcego, wszystkie fakty powstania listopadowego lub budowę szkieletu człowieka? Aby posiąść tę wiedzę, wystarczy… kreatywność i znajomość technik pamięciowych np. pokoju rzymskiego.
Niedzielny poranek rozpoczęliśmy od udziału w wykładzie „Kiedy zapominanie powinno nas już martwić?”. Wykładowca pan dr n. med. Paweł Dobrakowski jest lekarzem, specjalistą neurologii. Ukończył również studia psychologiczne. W pracy klinicznej zajmuje się terapią oraz leczeniem udarów mózgu, otępień i stwardnienia rozsianego. W pracy naukowej bada nowe możliwości diagnozowania i wspierania aktywności poznawczej. Szczególnie zainteresowany jest tematyką neuropsychologii oraz terapii EEG-Biofeedback. Entuzjasta scrabble i kryminałów. Po wykładzie pana doktora doszliśmy do wniosku, że z naszą pamięcią nie jest jeszcze tak źle i techniki pamięciowe nie są jednak dla nas i wystarczy uporczywe powtarzane informacji, aby pozostały w naszej pamięci długotrwałej.Następnie uczestniczyliśmy w wykładzie i warsztatach „Nie ma złej pamięci, a tylko dobrze lub źle ją ćwiczymy. Kreatywne uczenie się. Edukacja na nowe czasy” Wykładowcą był pan mgr Marek Szurawski i jego syn Filip. Do stycznia 2017 r. przeprowadzili ponad 1500 wykładów, seminariów, kursów i szkoleń w zakresie nowoczesnych technik uczenia się, pamięci dla sukcesu, twórczego myślenia. Panowie pokazywali nam w jaki sposób skutecznie można zapamiętać długą listę zakupów czy nieskończenie długi ciąg liczb. Po zakończeniu zajęć doszliśmy do wniosku, że najważniejsze dla naszego mózgu, a jednocześnie dla funkcjonowania całego organizmu jest to, aby ciągle niezależnie od wieku ćwiczyć nasz mózg – i nie chodzi wyłącznie o rozwiązywanie krzyżówek, ale naukę języków obcych, zajęcia w ramach np. Uniwersytetu III wieku czy inne aktywności umysłowe.
Knkurs języka angielskiego
Z językiem angielskim w przyszłość. Tyski TEB oraz Biblioteka Miejska zaprosiły najstarszych uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie języka angielskiego. Zgłosiło się bardzo wielu chętnych i 28.02 przeprowadzono eliminacje szkolne. Przeszło je pomyślnie aż 12 osób, które 12 marca pisały finałowy test w tyskim TEBie. Dziś odebraliśmy certyfikaty uczestnictwa i nagrody w postaci pendrivów. Wszystkim uczniom gratuluję, bo choć nie zajęli głównych miejsc, wygrani byli już w momencie podjęcia decyzji o dodatkowym wysiłku. Znają angielski i mogą się tym poszczycić. Koordynatorka konkursu Aleksandra Zając.
Nagrodzeni w konkursie literackim
14 marca 2018 w Zespole Szkół nr 5 w Tychach („Budowlanka”) odbyła się uroczysta gala laureatów i uczniów wyróżnionych w 3 edycji cyklu konkursów pod wspólną nazwą „Moje Miasto”. Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie literackim „Tyskie historie”.
II miejsce zajęła Aleksandra Strzelczyk z klasy 2d gimnazjum
Wyróżnienie zdobył Borys Kubski z klasy 2a gimnazjum.
Zwycięzcom gratulujemy!
Piękna Maska nadal u gospodarzy konkursu
22 marca odbyła się w naszej szkole kolejna- już 11- edycja Konkursu Wiedzy o Dramacie i Teatrze, tym razem w randze konkursu powiatowego. Sześć drużyn stanęło do walki o trofeum Maski (w tym dwie drużyny reprezentujące naszą szkołę). Tradycyjnie konkurs rozpoczął się indywidualnie pisanym testem wiedzy. Następnie już drużynowo uczniowie walczyli w kolejnych konkurencjach, w których musieli się wykazać wiedzą o tegorocznej lekturze konkursowej, czyli „Romeo i Julii”, filmie „ Romeo i Julia” ze słynną rolą Leonardo di Caprio- i tu uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą- a także umiejętnościami aktorskimi…
W czasie obrad jury uczestnicy konkursu i ich opiekunowie mogli obejrzeć wspaniałe występy wokalne naszych uczennic: Mai Lauer, Mai Targosz i Weroniki Kieras.
Po podliczeniu punktów jury ogłosiło wyniki:
I miejsce- drużyna z SP 37- Julka Mazur, Kornelia Górnik i Karolina Plewnia – wszystkie z klasy 2b
II miejsce- drużyna z SP 37 - Ewelina Morawiec 2d, Natalia Kowalewska 3a, Wojciech Haberka- 2c
II miejsce- drużyna z SP 40.
Pani dyrektor wręczyła pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe a zwycięskiej drużynie- trofeum konkursu- Maskę, która przez najbliższy rok będzie dumnie stać w naszej szkolnej gablocie. Dziękuję również Gosi i Maćkowie za prowadzenie naszego konkursu. Konkurs przygotowały panie: Krystyna Rasińska, Agnieszka Stasica i Marlena Rudnicka.
Spektakl w Teatrze Małym „Lwie serce”.
15 marca uczniowie klas 4, 5 oraz dwóch klas 3 wyruszyli o świecie do Teatru Małego, by obejrzeć spektakl „Lwie serce”. Było sporo śmiechu, gdyż aktorzy wykazali się sporym talentem komediowym. Były też momenty pełne napięcia, sceny walk i efekty specjalne. Historia wciągnęła nasze dzieciaki bez reszty.
Na zakończenie widzów czekała niespodzianka. Aktorzy pokazali nam, na czym polega pantomima. Jako ochotnik zgłosił się uczeń klasy 5c Sebastian Naklicki i świetnie poradził sobie z aktorskim zadaniem. Gratulujmy!
Targi edukacyjne w SP37!
14 marca w naszej szkolnej auli gościliśmy przedstawicieli szkół ponadpodstawowych z Tychów i okolic. Prezentowali oni naszym uczniom ofertę swojej placówki, niektórzy w bardzo atrakcyjny sposób. Były pokazy, doświadczenia, roboty rozdawały cukierki, dziewczyny w pięknych makijażach, które same wykonały, zachęcały do nauki wizażu. Najważniejsza była jednak informacja z pierwszorzędnych źródeł, możliwość rozmowy z nauczycielami, niekiedy dyrektorami i uczniami danej placówki. Wszystkie szkoły miały plakaty i ulotki.
Nasza młodzież wykazała się dojrzałością i ogromnym zainteresowaniem. Z targów edukacyjnych skorzystali nie tylko trzecioklasiści, pojawiło się sporo osób z klas drugich gimnazjalnych oraz siódmoklasistów. Ogromnie nas to cieszy, bo doskonale wiemy, jak trudna sytuacja czeka te dzieci w przyszłym roku.
Odwiedzili nas również rodzice niektórych naszych uczniów.
Serdecznie dziękujemy przybyłym szkołom oraz wszystkim, którzy odwiedzili tego dnia nasze targi edukacyjne.
Życzymy udanych, trafnych wyborów!
Debata w języku angielskim
19 marca 2018 r. Klub Debat naszej szkoły przeprowadził coroczną debatę w j. angielskim. I podobnie jak w zeszłym roku klub podjął współpracę z uczestnikami projektu “European survival through CLIL: the rule of 3s”, czyli „Survival po europejsku – zasada trzech – realizacja metodą CLIL” w ramach programu Erasmus +.
Zgodnie z „zasadą trzech” projekt skupia się na następujących czynnikach niezbędnych do przeżycia:
- POWIETRZU - nie jesteśmy w stanie przetrwać więcej niż 3 minuty bez powietrza,
- SCHRONIENIU - nie jesteśmy w stanie przeżyć więcej niż 3 godziny bez schronienia w warunkach ekstremalnych,
- WODZIE - nie więcej niż 3 dni,
- POŻYWIENIU - nie więcej niż 3 tygodnie.
Wybierając temat tegorocznej debaty skupiliśmy się na jednym z aspektów przeżycia – SCHRONIENIU, stąd teza brzmiała „The
government should help the homeless” (Rząd powinien pomagać bezdomnym”).
Zdając sobie sprawę z wagi tematu w kontekście społecznym, postanowiliśmy w tym roku rozszerzyć zasięg jej oddziaływania.
Debata została więc zorganizowana szczególnie uroczyście i oficjalnie. Odbyła się w sali sesyjnej Urzędu Miasta Tychy i objęta była honorowym patronatem Pani Prezydent Darii Szczepańskiej.
Zaprosiliśmy również przedstawicieli tyskich szkół z oddziałami dwujęzycznymi, jako że ten właśnie rodzaj nauczania jest jednym z
celów projektu (CLIL to nauczanie dwujęzyczne, czyli na języku angielskim – realizowane są zagadnienia z biologii, historii, wiedzy o społeczeństwie itd. i odwrotnie – nauczanie w/w przedmiotów odbywa się po angielsku). Zależy nam, by nawiązana została współpraca tyskich szkół prowadzących oddziały dwujęzyczne oraz by dzięki tej współpracy poziom dwujęzyczności młodzieży naszego miasta osiągnął jeszcze wyższy poziom.
Przybyli zatem wraz ze swoimi nauczycielami uczniowie klas siódmych SP nr 13, SP nr 14, klasy pierwszej II LO im. CK Norwida oraz delegacja uczniów klas szóstych z SP nr 35, zainteresowanych nauką w klasie dwujęzycznej od przyszłego roku szkolnego.
Debatę otworzyła pani naczelnik Krystyna Rumieniuch, wyrażając podziw dla naszej młodzieży w związku z zajęciem się tak trudnym tematem, jakim jest bezdomność.
Po niej wystąpił przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, pan Sobiesław Sawicki, który wygłosił wykład na temat pomocy bezdomnym w naszym powiecie.
Następnie rozpoczęła się debata. Uczniowie i uczennica klasy 3b (dwujęzycznej) przygotowani przez p. Aleksandrę Zając dyskutowali na temat bezdomności przedstawiając argumenty za bądź przeciw tezie „The government should help the homeless” (Rząd powinien pomagać bezdomnym”) oraz zebrane przez siebie dowody. Jury w składzie: pani dyrektor SP 37 Karina Bryja, koordynator projektu Erasmus + Patrycja Lampart oraz nauczycielka języka angielskiego II LO w Tychach p. Katarzyna Haberka wyłoniło zwycięską drużynę - okazało się, że lepiej bronili swoich racji uczniowie z grupy negative - oraz mówczynię roku – Agnieszkę Zamasz. Gratulujemy!
Zanim jednak nastąpiło ogłoszenie wyników, po krótkiej przerwie na kawę, herbatę i ciasteczko swoją prezentację przedstawili nam również zagraniczni goście, czyli Iris Mirza Alemán Martín i Carlos Cardeña García, którzy w ramach wymiany długoterminowej programu Erasmus + już trzeci miesiąc są uczniami naszej szkoły. Iris i Carlos zapoznali nas ze sposobami pomocy bezdomnym w ich kraju, a konkretnie na Gran Canarii, z której pochodzą.Za zakończenie wręczyliśmy naszym gościom certyfikaty uczestnictwa i podziękowania.
Europejski Quiz Finansowy
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Europejskim Quizie Finansowym, organizowanym przez Projekt Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży, BAKCYL. Konkurs ten miał na celu: wzbogacenie programu nauczania w zakresie praktycznej edukacji finansowej, upowszechnianie wiedzy na temat finansów oraz systemu bankowego w Polsce i Europie, poznanie i utrwalanie zasad dotyczących bezpiecznego zachowania w cyberprzestrzeni oraz kształtowanie postawy przedsiębiorczości wśród młodzieży. W naszej szkole miał on 2 etapy. 27 lutego odbyły się eliminacje szkolne do konkursu, w których wyłoniono 3 zwycięskie drużyny: 7b: Ola Laska i Nikola Dudek, 2b: Amelia Rebejko i Karolina Plewnia oraz 2e: Natalia Baran I Szymon Flis. 13 marca, punktualnie o 11:00 odbył się Ogólnopolski Finał Konkursu. Wzięło w nim udział 572 zespołów finalistów czyli 1144 uczniów. Nasze zespoły świetnie sobie radziły, znały odpowiedzi na najbardziej skomplikowane pytania dotyczące finansów, potrafiły przeliczać waluty i obliczać odsetki od lokat bankowych, wywarliście na mnie ogromne wrażenie! Mimo że nie przeszliście do ostatniego etapu w Brukseli, jestem z Was dumna!
Festiwal Mniejszości Narodowych i Etnicznych
Nasze ostatnie lekcje geografii zamieniły się w Festiwal Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Polska jest krajem jednolitym narodowościowo, jednak pełnym różnorodności, przez obecność innych kultur, języków, narodów. Uczniowie musieli wylosować grupę, którą będą przedstawiać swoim kolegom i koleżankom i tak ją przedstawić, aby w jak najlepszy sposób przybliżyć sobie nawzajem tę różnorodność, która czyni nasz kraj bardziej kolorowym i pełniejszym. Pomysłom nie było końca. Uczniowie przygotowali piękne stroje: własnoręcznie zebrane dodatki do stroju Romów (lub wypożyczone z wypożyczalni), kapok kaszubski, pejsy żydowskie, arbeit górnika, cudowne suknie Karaimi (ogromne uznanie dla mamy Gabrysi z 7b, która sama uszyła te suknie). Wiele prezentacji obejmowało również charakterystyczne potrawy - ciasto z opłatkiem z Niemiec, pierogi z wiśniami mniejszości Karaimi, karp po żydowsku, szkloki śląskie, żelki Harribo, wafle kaszubskie i krówki z tego regionu, drożdżówki z Ukrainy i wiele innych. Klasy dwujęzyczne miały utrudnione zadanie, ponieważ musiały przedstawić mniejszości zamieszkujące Polskę w języku angielskim dla naszych gości z Wysp Kanaryjskich.
Dziękuję wszystkim za piękne prezentacje multimedialne wzbogacone strojami, muzyką i potrawami. Dziękuję wszystkim zaangażowanym rodzicom, gdyż mimowolnie i Państwu zadałam zadanie domowe (ale wywiązaliście się Państwo z niego na szóstkę z koroną:)) ZDJĘCIA
obchody Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu
- Miesiąc luty co roku poświęcony jest na obchody Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu. Dzień ten ustanowiła Komisja Europejska w 2004 roku w celu inicjowania i propagowania działań zmierzających do nauki bezpiecznego korzystania z potężnego narzędzia, jakim jest Internet a także wprowadzania dorosłych - rodziców, nauczycieli w przestrzeń, która dla młodzieży stanowi równoległy świat.W tym roku nasi nauczyciele zorganizowali lekcje, korzystając z materiałów dostępnych na stronie saferinternet.pl. Uczniom klas starszych szczególnie przypadła do gustu Owieczka, która przeżywała różne rozterki związane z bytnością w sieci (np. filmik "Bez kożuszka"), najmłodsi zaś poznawali przygody Plika i Foldera. Na korytarzach szkolnych wywieszone zostały plakaty z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci, hasłami poprzednich edycji (np. bardzo prawdziwe i aktualne hasło: każdy ruch w Internecie zostawia ślad - o czym należy ZAWSZE pamiętać). Dla wszystkich uczniów zorganizowano krótki quiz sprawdzający wiedzę z zagrożeń w sieci, który przeprowadził nasz ludek DBI (w tym roku Sebastian z 7b) oraz Jego koleżanka Nikola. ZDJĘCIA
Warsztaty z biologii
7 marca klasa 2 a wraz z opiekunkami paniami Urszulą Michtą i Mirosławą Gawlik po raz kolejny udała się do pracowni biologii katowickiego Pałacu Młodzieży na warsztaty pn.: „Tkanki roślinne”. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie definicję tkanki oraz podział tkanek roślinnych: twórcze i stałe. Tkanki twórcze czyli merystematyczne umożliwiają roślinom wzrost na długość (występują w wierzchołkach wzrostu korzenia i łodygi) lub na przyrośnięcie na grubość (np. miazga czyli kambium). Tkanki stałe to: okrywająca (skórka lub korek), miękiszowa (liczne jej odmiany takie jak: asymilacyjna, spichrzowa, wodna lub powietrzna), przewodząca (drewno czyli ksylem i łyko czyli floem), wzmacniająca (zwarcica czyli kolenchyma i twardzica czyli sklerenchyma). Największą przyjemność sprawiła nam możliwość samodzielnego wykonania preparatów mikroskopowych: wykonywaliśmy preparaty, a następnie dokonywaliśmy obserwacji mikroskopowych tkanki twórczej korzenia, skórki z aparatami szparkowymi oraz tkanki miękiszowej liści. Podsumowaniem zajęć było wypełnianie kart pracy, które obfitowały w różne zadania np.: musieliśmy dopasować fotografie tkanek roślinnych do ich opisów i nazw czyli jednym słowem nauczyliśmy się rozpoznawać różne tkanki roślinne. I tak po raz kolejny miło i w naukowej atmosferze spędziliśmy 2 godziny zegarowe naszego życia. Kolejny wyjazd w maju, a tematem zajęć będą tkanki zwierzęce.
SP-37 w półfinale – piłka siatkowa dziewcząt
W dniu 2 Marca 2018r uczennice naszej szkoły uczestniczyły w półfinale zawodów piłki siatkowej. Rywalkami naszych dziewcząt były uczennice Gimnazjum nr 10. Mimo dość wyrównanej walki, reprezentacja naszej szkoły przegrała mecz wynikiem w setach 1:2. Rozgrywki piłki siatkowej zakończyły się IV miejscem w Tychach. Naszą szkołę reprezentowały następujące dziewczęta: Wiktoria Cieślar, Weronika Kieras, Agnieszka Olejarz, Edyta Rutkowska (klasa 3d), Aleksandra Jarosz, Julia Mazur, Gabriela Burmer (klasa 2b), Oliwia Bąk, Emilia Wawro (klasa 2d). Opiekunem drużyny była Bożena Święs - nauczyciel w-f.
Konkurs sudoku
W dniu 6 marca 2018 roku Nikodem Bielecki z klasy 4e oraz Gabrysia Pancerz z klasy 7b wzięli udział w Międzyszkolnym konkursie „Mistrz SUDOKU”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 36 im. Narodów Zjednoczonej Europy. Przedstawiciele naszej szkoły zdobyli III miejsce. Opiekunem drużyny była p. Dorota Baron – nauczyciel matematyki. Serdecznie gratulujemy!
Żywa lekcja historii
6 marca w naszej szkole miało miejsce wyjątkowe wydarzenie- „Żywa lekcja historii”, podczas której uczniowie klas VI, VII i V b mogli zapoznać się z eksponatami Muzeum Śląskiego Września 1939 w Tychach. Przeprowadził ją właściciel muzeum Pan Arkadiusz Dominiec, ciekawie opowiadając o obronie Śląska w czasie II wojny światowej. Prelekcja była oparta o przesłanie przysłowia-,„jeśli Ci powiem, zapomnisz, jeśli Ci pokażę, zapamiętasz, jeśli wytłumaczę- zrozumiesz. Uczniowie z bliska mogli obejrzeć rekwizyty polskiego żołnierza, przymierzyć hełm, załadować karabin czy włożyć maskę przeciwgazową. Lekcje zorganizowały nauczycielki historii- panie Barbara Czarnynoga i Anna Dziwak.
Noc w szkole 7c
Szczególna noc czekała klasę 7c z piątku na sobotę (2/3 marca). Pełni optymizmu, po wielu trudach związanych z organizacją spotkania, w końcu - zebrali się o godzinie 20:30 na korytarzu szkolnym, czekając na swoich opiekunów, których udało im się namówić: panie - M. Rudnicką i J. Maturską. Panie postawiły twarde warunki: każdy ma być uśmiechnięty i bezwzględnie wykonywać polecenia i prośby opiekunek.
Podczas nocy zaplanowana była belgijka. Ach, jak Ci uczniowie tańczyli! Jak wspaniale i posłusznie uczyli się kroków. Nawet najbardziej oporni, po pół godzinie już byli mistrzami tańca belgijskiego. Po nauce przyszła kolej na zamawianie pizzy. W sposób niezwykle zorganizowany - szybki i sprawy już wkrótce uczniowie zajadali się ulubionymi kawałkami włoskiego przysmaku.
Potem przyszła kolej na najważniejszy punkt programu - podchody! Szukaliśmy się po ciemnych zakamarkach szkoły. Ci, co mieli być najodważniejsi - uciekali w popłochu przed tym, co czaiło się w ciemności, te, co miały być najbystrzejsze - nie znalazły tego, co było niemal pod samym nosem. I było coś jeszcze...miejsce...idealna kryjówka...ale jej nie zdradzimy:)
Na koniec rozwiązywaliśmy zagadki geograficzne, śpiewaliśmy karaoke i oglądaliśmy fragmenty przygotowanych filmów.
Noc przebiegła szybko...może za szybko i już czekamy na następną.
Centrum Edukacji Filmowej
27 lutego wszystkie klasy drugie i jedna trzecia gimnazjum udały się do Multikina na kolejne spotkanie organizowane przez Centrum Edukacji Filmowej. W czasie lekcji uczniowie dowiedzieli się, co to jest cyberprzemoc i jak się przed nią bronić, jak sprawdzić, czy informacja podana w Internecie jest prawdziwa. Zobaczyli, co by było, gdyby Internet przestał działać a także dlaczego youtuberzy stają się bardziej znani od aktorów, ale przede wszystkim- jakie szkody potrafi wyrządzić hejter… Po lekcji organizatorzy zaprosili na projekcję filmu „Lek na całe zło”, holenderski film w reżyserii T. Schram. Główny bohater filmu, nastoletni Casper, jest zafascynowany muzyką i chce żyć wg własnych upodobań… Jednakże los stawia przed nim wyzwanie – chorobę nowotworową matki… Musi podjąć decyzje, które zaważą na jego przyszłości… chłopiec postanawia znaleźć ojca. Jednak rzeczywistość daleko odbiega od wyobrażeń… To naprawdę dobry, wzruszający- choć nieco przewidywalny- film, ale na pewno wart polecenia! Kolejne spotkanie- dopiero w nowym roku szkolnym!
Mamy dwie laureatki i finalistkę Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego!
W piątek 2 marca w godzinach popołudniowych na stronie WOM w Częstochowie pojawiły się długo i niecierpliwie oczekiwane wyniki finału WKP z JP. Ale na takie wiadomości warto było czekać! Okazało się bowiem, że dwie uczennice gimnazjum biorące udział w finale konkursu Maja Lauer z kl. 2b i Karolina Piotrowska z kl. 3b zostały jego LAUREATKAMI!!! Rzadko zdarzało się dotąd, że z jednego przedmiotu był więcej niż jeden laureat! Obie uczennice przygotowała pani Krystyna Rasińska. Kolejną, równie ważną i radosną informacją, jest ta, że tytuł FINALISTKI zdobyła Luiza Szczotka z klasy 7a. Uczennicę przygotowała pani Joanna Uznańska-Basoń. Gratulujemy uczennicom i ich opiekunom.
Silesia Incognita
Wielkimi krokami zbliża się finał trzeciej edycji organizowanego przez naszą szkołę wspólnie z Muzeum Miejskim Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”. Na zgłoszenia drużyn z całego Śląska czekamy do 15 marca. Ostatnio do grona sponsorów dołączyły Fundacja Taurona oraz firma Optyk Green. Przypominamy, że na zwycięzców czeka wycieczka do Brukseli ufundowana przez europosła Marka Plurę.
Wszystkie informacje o konkursie można znaleźć TUTAJ.
A oczekując na tegoroczny finał zapraszamy do lektury wywiadu z ubiegłorocznymi triumfatorami: KLIK.
Archiwum Aktualności