Nasi nauczyciele chętnie dzielą się też swoją wiedzą z uczniami innych szkół. W ostatni czwartek Marcin Melon gościł w szkole TEB Liceum i Technikum Tychy, gdzie przybliżał uczniom sytuację śląskiej mowy, która już wkrótce uzyska status języka regionalnego. Ze strony publiczności padło kilka ważnych pytań dotyczących między innymi postrzegania języka śląskiego przez Polaków i wrogości ze strony niektórych z nich, finalnie jednak młodzi Ślązacy rozeszli się w przekonaniu, że nastały lepsze czasy dla naszej kultury. Poradzymy!
Poradzymy!
Lekcja muzyki dla klas I-III
10 stycznia w naszej szkole odbył się koncert - lekcja muzyki dla klas I-III. Omówione zostały typowe oraz rzadkie instrumenty perkusyjne, np. konga, bongosy czy timbalesy. Zaprezentowane zostało również brzmienie kojącego wibrafonu.
Turniej Szkół Podstawowych, etap II
W dniu 14 grudnia odbył się kolejny etap Tyskiego Turnieju Szkoły Podstawowych.
Relacja z tabelą wyników- TUTAJ.pdf
Poznaj swój zawód
W dniu 5 stycznia 2024 br. w sali konferencyjnej Stadionu Miejskiego w Tychach w ramach projektu "Poznaj swój zawód" odbyło się spotkanie uczniów klas 8 z pracodawcami i przedstawicielami tyskich szkół ponadpodstawowych. Celem spotkania było zainspirowanie uczniów do przemyśleń związanych ze swoim przyszłym zawodem. Swoją ofertę edukacyjną zaprezentowały wszystkie technika i szkoły branżowe z terenu naszego miasta. Nasi uczniowie wysłuchali między innymi relacji dotyczącej pracy związanej z komunikacją wizualną dzięki właścicielom Studia Graficznego Paralela, p. Dagmarze Kubina i p. Maciejowi Michalskiemu. Ósmoklasiści dowiedzieli się od p. Michała Kojdeckiego z Zewnętrznego Działu Informatyki ZDI24 na czym polega administrowanie systemami i cyberbezpieczeństwo. Prelegentami byli również pracownicy Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Tychach, p. Daria Kłyk i p. Dobromir Drabie, którzy opowiedzieli uczniom o pracy analityka w laboratorium oraz o zajęciu automatyka. Nie obyło się również bez służb mundurowych, a także przedstawicieli branży gastronomicznej, ekonomicznej i budowlanej. Spotkanie zakończył p. Piotr Ozimek - prezes spółki EPO-Trans, który przybliżył uczniom pracę mechanika samochodowego, logistyka oraz kierowcy samochodu ciężarowego.
W trakcie spotkania uczniowie otrzymali od pracownika PUP w Tychach - Pani Ewy Cetnar-Tkaczyk ulotki z linkiem i QR kodem do informacji między innymi o szkołach ponadpodstawowych w Tychach, które kształcą w zawodach przedstawionych w trakcie spotkania.
#LaboratoriumPrzyszłości
Na lekcjach plastyki klasa 7d w grudniu i stycznia wykonywała trawestację obrazu Leonardo da Vinci „Mona Lisa”. Trawestacja to ”przeróbka” czyjejś wypowiedzi, utworu literackiego, muzycznego lub plastycznego. Uczniowie pracowali w grupach i wykonywali prace na dużym formacie. A oto efekty ich pracy. To dokumentacji pracy wykorzystano aparat fotograficzny, który otrzymaliśmy w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Kartka dla Kornelówki
Jesteście ciekawi gdzie znajdują się inne szkoły, które także mają za patrona Kornela Makuszyńskiego? Możemy się tego dowiedzieć dzięki projektowi realizowanemu w Szkole Podstawowej nr 45 w Katowicach, w którym mieliśmy swój skromny udział. Przygotowaliśmy kartkę z pozdrowieniami. Można ją zobaczyć na mapie.
Kliknijcie tutaj: https://tiny.pl/cvcst.
Learning by teaching - w klasach trzecich
-Klasa 3b poznała świąteczne słownictwo podczas lekcji prowadzonej przez Alicję Jęczmyk i Lenę Kotarską z 6d
-Klasa 3c pięknie współpracowała z Mileną Krzemień z 5d
-Klasa 3d poćwiczyła gramatykę razem z Laurą Kliś i Klarą Cichostępską z 5c
Co świetliczakom marzy się w nowym roku?
Któż to wie, może świat pełen przygód czy zupełny spokój. Jakich im potrzeba życzeń?... Kolejno na kartkach pisały swoje marzenia, listy z podziękowaniami za miniony rok do swoich rodziców, postanowienia. Jednym z postanowień zdradzimy wam, że jest pomoc naszym skrzydlatym przyjaciołom, więc kiedy dostały karmik dla każdego osiedla z Zielone Tychy p. Barbara Konieczna, p. Karolina Chemicz-Pałas, poprosiły p. konserwatora o zawieszenie go na drzewie, następnie wypełniły go smaczkami. Świetliczaki aby pamiętać każdego dnia, miesiąca o wszystkich swoich noworocznych sekretach i innych sprawach stworzyły sekretne pudełko , które zawisło na tablicy korkowej .Tak przygotowane, tanecznym krokiem wkroczyły w nowy rok i z głowami pełnymi pomysłów, zaprojektowały na zbliżające się zabawy noworoczne maski, korony i aby się nie stresować np. podczas zabaw, dyskotek, że strój ma dziurę, gniecie, czy dobrze wyglądają, czy malunki z twarzy nie spływają, stworzyły antystresowe gniotki. Tak zabezpieczone stwierdziły, że mogą wyruszać na zabawy. Ostatnio w czwartek świetliczaki wytropiły, że jest światowy dzień ich ulubionego dania, czyli spaghetti, więc zabrały się za prace i rysując, szkicują, konstruując je z rolek, włóczki, papierowych talerzyków upamiętniły to wydarzenie. Piękne im wyszły
Czytuś
Gdy tylko wróciliśmy do szkoły w nowym roku Czytuś koniecznie chciał nam coś powiedzieć. A mianowicie to, że już wie, kto był najlepszym czytelnikiem grudnia. Dzielimy się z Wami tą wiedzą i zapraszamy do wypożyczania:
Charytatywne zbiórki na rzecz Hospicjum
Kochani, z serca dziękujemy każdemu, kto włączył się w charytatywne zbiórki na rzecz Hospicjum św. Kaliksta I w Tychach. Zrobiły to także nasze świetliczaki. Wszystkie dary przekazaliśmy. Powstały z nich prezenty dla osieroconych dzieci oraz piękne stroiki wykonane przez wolontariuszy i sprzedawane m.in. na świątecznym kiermaszu na Placu Baczyńskiego. Miłość, dobro, to takie niesamowite rzeczy na tym świecie, które podzielone z innymi mnożą się i dają ogrom radości. Niech mnożą się w tym nowym roku.
Dziękujemy.
Zakończenie Roku Wisławy Szymborskiej
23 grudnia na Placu Baczyńskiego w Tychach świętowaliśmy zakończenie Roku Wisławy Szymborskiej.
Ponad 100 osób przez 2h odwiedziło galerię sztuki w autobusie . Prócz grafik z wierszami, czy obrazami stworzonymi przez AI, można było również podziwiać ponad 30 słoików z interpretacjami dzieł noblistki. Chętni mogli także zostawić po sobie ślad, dopisując kolejne wersy „Możliwości” W. Szymborskiej.
Serdecznie dziękuję wszystkim przybyłym za znalezienie czasu wśród przedświątecznych obowiązków, by przyjść i wspólnie celebrować tę chwilę.
Dziękuję także za pomoc w organizacji tego wydarzenia PKM Tychy, UM Tychy oraz Fundacji Wisławy Szymborskiej w Krakowie.
Rok 2024 został ogłoszony między innymi rokiem Miłosza i Gombrowicza.
Do siego roku!
Monika Zipser-Kosobucka
A w klasie 6c...
Święta tuż, tuż. W domu porządki, zakupy, bieganina. A w klasie 6c przygotowania do świąt rozpoczęły się od 11 grudnia, gdy w szkole odbywał się kiermasz i klasowe zebrania rodziców. Nasza klasa też wzięła w tym udział. Ładnie przebrane uczennice sprzedawały ciasto z kawą i herbatą na swoim klasowym stoisku. W ten sposób zebraliśmy ponad 400 zł, które zostaną przekazane na tyskie Świetlikowo. Chcemy w ten sposób dać bożonarodzeniowy prezent dzieciom, które tej pomocy bardzo potrzebują.
Tego samego dnia odbywało się też zebranie naszych rodziców przy świątecznie udekorowanym stole. Wychowawca p. Wróbel, nie tylko opowiedział o naszych tegorocznych wycieczkach, o naszych osiągnięciach i problemach, ale też przełamał się opłatkiem, życząc wszystkim wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku.
Zapowiedział też organizację wigilii klasowej dla uczniów, która miała miejsce w ostatnim tygodniu przed świętami. Odbywała się bardzo nietypowo, bo wieczorem. Każdy coś przyniósł. Wielu przyszło odświętnie ubranych. Na naszym stole był barszczyk z uszkami, pierogi, krokiety, makówki i inne słodycze. Odwiedził nas Mikołaj z prezentami. Tradycyjnie przełamaliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy i świąteczne piosenki po polsku i angielsku. Cudowny wieczór, który zapewne zapamiętamy, jako niezwykłe wydarzenie w dziejach naszej klasy. Skorzystaliśmy ze sprzętu kuchennego, nagłaśniającego i fotograficznego zakupionego w ramach projektu #LaboratoriumPrzyszłości. Całe te przedświąteczne imprezki wymagały od wszystkich wiele wysiłku, ale było warto.Po takich przygotowaniach, każdy był w 100% gotowy na swoje szczęśliwe domowe święta i odpoczynek z nimi związany. Czego i całej szkolnej społeczności nasza klasa 6c życzy.
Klasowa wigilijka
Uczniowie 7e także spotkali się po raz ostatni w tym roku kalendarzowym podczas klasowej wigilii. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
1131,66 zł - to kwota, jaką udało nam się zebrać!
Dar serca
Jasełka
W przedświąteczny piątek odrobinę magii betlejemskiej nocy klasom 1-3 podarowała klasa 2d i 2e za sprawą wystawionych jasełek. Młodzi aktorzy wypadli wspaniałe, a najpiękniejszą lekcją z dzisiejszego występu było odkrycie, że nic tak nie cieszy, jak wspólnie odniesiony sukces. W nadchodzące święta, cytując naszych artystów, życzymy wszystkim, aby ta bożonarodzeniowa noc przyniosła ludziom nadzieję, świt nowego, lepszego dnia.
Pierwszy świąteczny bieg Mikołajów
W dniu dzisiejszym na 4 godzinie lekcyjnej odbył się bieg Mikołajów na dużej sali gimnastycznej z inicjatywy Pani Ani Kozak i Pani Moniki Danielak. Na linii startu pojawiło się 36 Mikołajów z klas IV do VIII. Zadaniem uczestników było pokonać jak największy dystans w czasie 30 minut. W trakcie biegu towarzyszyły nam świąteczne piosenki. Bieg miał na celu popularyzację i upowszechnianie biegania jako najprostszej formy aktywności ruchowej, dobrą zabawę w zróżnicowanej grupie wiekowej oraz integracja środowiska szkolnego.
35 uczniów ukończyło zadanie. Ku naszemu zdziwieniu wygrał uczeń klasy czwartej. Przedstawiamy trzech zwycięskich Mikołajów:
1 miejsce - Jan Birecki z klasy 4d
2 miejsce - Oleksandr Samborskyi z klasy 8b
3 miejsce - Kacper Kozioł z klasy 7e
4 miejsce - pozostali uczestnicy
Wszyscy uczestnicy otrzymali pozytywne punkty z zachowania, a trójka z podium Jokera zwalniającego z odpowiedzi oraz ocenę celująca z WF. Jaś otrzymał również słodką niespodziankę.
"Lupo" i wielki sukces
Lupo
Łaty: Biało - czekoladowe,
Uszy: duże, wiszące,
Oczy takie jak nasze
Mądre, kochające, myślące.
Nos: duży, brązowy, ciągle mokry.
On jest moim przyjacielem,
Moim obrońcą,
Moim psem.
Ja jestem jego panem i jego miłością,
Będzie mi wierny do końca.
A ja oddam mu całą swą miłość,
Bo bardzo go kocham.
To wiersz, który zapewnił Tymoteuszowi Kuźnikowi uczniowi klasy 5d tytuł laureata w XX edycji Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych pt. Antologia Poezji Dziecięcej i Młodzieżowej. Co roku organizator wydaje zebrane dzieła laureatów konkursu, a recenzentami poszczególnych tomików są znane osobistości ze świata kultury i sztuki. I tak oto wrażliwy na piękno ojczystego języka uczeń, pod kierunkiem swojej nauczycielki pani Joanny Uznańskiej- Basoń, rozwija swój talent literacki!Tymoteusz został zaproszony na pierwszy w swym życiu wernisaż poetycki i tam otrzymał nagrody. Tymku, życzymy kolejnych sukcesów, kolejnych wernisaży i publikacji. Jesteśmy z ciebie dumni.
Noc w szkole 8b
1 grudnia pod opieką nauczycieli (Doroty Baron, Janusza Wróbla i Joanny Nowickiej) klasa 8b postanowiła spędzić noc w szkole integrując się i bawiąc.Nocka ta była bardzo intensywna, rozpoczęła się od gier i zabaw sportowych, gdzie królowała siatkówka, koszykówka i zbijak.Następnie był czas na posiłek, który przygotowany był dzięki sprzętom z #LaboratoriaPrzyszlosci.Kolejną atrakcją po północy było szukanie skarbów i rozwiązywanie zagadek do których droga prowadziła szkolnymi korytarzami.Wykorzystując nagłośnienie z programu #LaboratoriaPrzyszlosci uczniowie również próbowali swoich sił w interaktywnych grach oraz oglądali film.
2b w Castoramie
Klasa 2b odwiedziła dziś Castoramę. Uczniowie wzięli udział w bardzo ciekawych warsztatach.
Najlepsi czytelnicy listopada
Czytuś troszkę się zaczytał, ale dzieci Mu przypomniały i odkładając książkę tylko na chwilkę ogłasza najlepszych czytelników listopada .
A my gratulujemy i zapraszamy do wypożyczania.
Archiwum Aktualności