W czwartek 28 lutego w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku hasłem przewodnim było „Działajmy razem”, więc zaangażowałyśmy całą społeczność szkolną. Pracownicy obsługi odpowiedzialni byli za rozwieszenie plakatów (szczególne podziękowania dla pana Stefana), nauczyciele za przeprowadzenie lekcji, spotkań i happeningu.
Zaczęliśmy od umieszczenia logo DBI na WWW i FB szkoły. Pod koniec stycznia klasy 5,6,7 wylosowały jedno zagadnienie (dotyczące FOMO – odrzucenie, radzenie sobie z cyberprzemocą, pomoc ofiarom cyberprzemocy, pięć kroków do cyberprzemocy) i do środy 6.02. wykonali plakat, gazetkę szkolną, wywiad ze społecznością lokalną. Po feriach zaczęliśmy działania. W czwartek na 3-ej godzinie lekcyjnej klasa 3c gimnazjum miała spotkanie z policjantem, który przeprowadził warsztaty o odpowiedzialności prawnej, cyberprzemocy, sekstingu. Następnie na przerwach i pozostałych lekcjach zorganizowałyśmy „Piknik edukacyjny – Internet bez hejtu”. Na 3 i 4 godzinie lekcyjnej klasy piąte, szóste i siódme oglądały filmik "Dodaj przyjaciela". Nauczyciel zwracał uwagę na hejt i jego konsekwencje, na to że możemy stracić możliwość poznania i zaprzyjaźnienia się z kimś naprawdę wartościowym. Nawet jeśli wydaje nam się, że nie mamy z drugą osobą wspólnych zainteresowań, nie oznacza to, że taka znajomość nie będzie ciekawa. Hasło Zamiast hejtować – zyskaj przyjaciela było poparte teledyskiem "Przytul hejtera" . Na dwóch dużych przerwach uczniowie klas młodszych szukali zagadek ukrytymi po kodami QR – były to 4 misje do zrealizowania. Rozwiązywali i wszystkie rozwiązania wrzucali do skrzyni (na specjalnie przygotowanych kartach z imieniem i nazwiskiem oraz klasą). Pierwsi uczestnicy otrzymywali pączka, ponieważ tego dnia był Tłusty Czwartek. Natomiast uczniowie klas starszych mogli wziąć udział w konkursie z wykorzystaniem kahoota (pytania związane z bezpieczeństwem w sieci). Na stoisku DBI uczniowie mogli ułożyć z rozsypanki wyrazowej zasady antyhejtowe i otrzymać nalepkę DBI. Zaangażowanie uczniów było wspaniałe.
Uczniowie najmłodszych klas na lekcjach informatyki grali w gry i oglądali filmiki ze strony saferinternet a na godzinach wychowawczych realizowali scenariusz „Misja bezpieczny Internet”.
Jak co roku w obchody zaangażowała się pani Agnieszka Stasica i na lekcjach języka polskiego nawiązywała do bezpiecznego korzystania z sieci i nowoczesnej technologii.
Serdecznie dziękujmy wszystkim zaangażowanym uczniom – już niedługo ogłoszenie zwycięzców w konkursach oraz zaangażowanym nauczycielom, pracownikom obsługi i Rodzicom, którzy włączyli się w tę międzynarodową akcję.
Organizatorki: Joanna Maturska, Ewa Jabłońska, Małgorzata Nieskurska
Konkurs w Kahoot: Dorota Baron, Bożena Durkalec