Znamy wszyscy sytuację, w jakiej znaleźli się obywatele ukraińscy. Do Polski przybywa coraz więcej uchodźców, którzy często nie mają ze sobą zupełnie nic. Pragniemy włączyć się w pomoc tym osobom. Chcemy, aby trafiła ona jak najbardziej w ich potrzeby, dlatego skontaktowaliśmy się z Punktem Pomocy Cudzoziemcom w Tychach i otrzymaliśmy informację, że obecnie istnieje pilna potrzeba przygotowania dla dzieci, które trafiły do naszego miasta wyprawek do szkoły. Ogłaszamy od poniedziałku 7 marca do wtorku 15 marca zbiórkę plecaków i przyborów szkolnych. Ważne, aby były to rzeczy nowe albo nienoszące śladów użytkowania. Przedmioty te będzie można składać przy wejściu do szkoły do kartonowych pudeł. Dodatkowo będziemy także zbierać leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ale z uwagi na fakt, że nie chcemy aby leki przynoszone były przez dzieci, dlatego prosimy, aby rodzic przekazywał je osobiście pani, która pracuje na woźniówce. Jeśli będą to leki w butelce prosimy zabezpieczyć tak, aby się nie rozbiły. Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu nas wszystkich uda się wspomóc rodziny, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej i ułatwić dzieciom ukraińskim start w nowej szkole. Za wszelką okazaną pomoc z góry serdecznie dziękujemy.
Aktualności
Pomagamy
OGŁOSZENIE!
Test do klasy dwujęzycznej odbędzie się 22 marca godzina 14.00. Miejsce zostanie podane w późniejszym terminie.
Informacje dotyczące pomocy obywatelom Ukrainy
Zapraszamy do pierwszej klasy
Pasowanie na czytelnika szkolnej biblioteki
Uczniowie klas pierwszych poznali już literki i całkiem nieźle radzą sobie z czytaniem (choć wciąż cierpliwie w tej sztuce się doskonalą). Z książkami i biblioteką też już się zaprzyjaźnili często ją odwiedzając. Przyszedł więc czas, aby oficjalnie zostali czytelnikami. Podczas zajęć 9 i 10 lutego uczniowie przypomnieli sobie zasady obowiązujące w bibliotece oraz jak dbać o książki. Była też niespodzianka przygotowana przez drugoklasistów: piosenka o przyjaźni z książkami i podzielenie się tym, dlaczego dzieci lubią czytać książki. W trakcie zabawy uczniowie odpowiadali na pytania m.in. ze znajomości bajek i wierszyków. Następnie, po złożeniu przyrzeczenia każdy został pasowany przez Panią Bibliotekarkę na czytelnika szkolnej biblioteki i otrzymał na pamiątkę książkę (książki otrzymaliśmy w ramach ogólnopolskiej akcji "Mała Książka - Wielki Człowiek"). Młodym czytelnikom życzymy zakochania się w czytaniu.
Dzień Bezpiecznego Internetu
Dziś na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Inicjatywie po raz kolejny przyświeca hasło Działajmy razem!, w założeniu ma promować bezpieczne zasady korzystania z sieci i przestrzec internautów przed czyhającymi na nich zagrożeniami.
2
Zapraszamy do naszego grona
Wyniki Czytelniczego Konkursu Międzyszkolnego
W ostatnich tygodniach w bibliotece i na korytarzu słychać było poważne i śmieszne, rymowane wiersze J. Tuwima i J. Brzechwy. Wiersze, które w zabawny sposób uczą nas jak być mądrym, kulturalnym i szczęśliwym. Niektóre z nich dzieci dobrze znają, inne są mniej znane. Ale kilkoro dzieci z klas 3 zna je bardzo dobrze. To uczestnicy Międzyszkolnego konkursu czytelniczego "Poezja, która nas łączy", który odbył się 4 lutego. Konkurs był trudny, bo trzeba było znać najmniejsze szczegóły, a wierszy było sporo. Nasi uczniowie poradzili sobie jednak wspaniale. Z radością przekazujemy wieści o laureatach: III miejsce zajęły - Hanna Balcarek z kl. 3a oraz Kamila Łaski z kl. 3c. Jest też wyróżnienie dla Malwiny Śleziak z kl. 3d. Gratulujemy. A przy okazji zapraszamy dzieci i rodziców do przypomnienia sobie tych wierszy, bo to fantastyczny sposób na świetną zabawę i wspólnie spędzony czas.
Najlepszy czytelnik
Gdzie najlepiej pójść gdy chcesz się wyciszyć, dowiedzieć się czegoś ciekawego o świecie, zachwycić się pięknymi ilustracjami, przeżyć przygody, poznać wspaniałych bohaterów literackich i tych prawdziwych? Oczywiście do szkolnej biblioteki. Uczniowie o tym wiedzą i wypożyczają książki przygodowe, obyczajowe, fantastyczne, historyczne, przyrodnicze, popularnonaukowe i inne. Czytanie rozwija i uczy jak być mądrym.
Na koniec I półrocza rozstrzygnęliśmy szkolny konkurs na najlepszego czytelnika szkolnej biblioteki. Gratulujemy laureatom (i zapraszamy do biblioteki po dyplomy i nagrody):
Kl. 1-3:
1. Cioska Oliwier, kl. 2c
2. Ławicka Lena, kl. 1b
3. Jagniątkowska Dorota, kl. 1c
Staśkiel Wiktoria, kl. 3a
Kl. 4-8:
1. Kuczyński Filip, kl. 4a
2. Pasierbski Patryk, kl. 4a
3. Patalas Oskar, kl. 7e
Najlepiej czytające klasy:
Kl. 1-3: 1c, 2c, 1b
Kl. 4-8: 4a, 6b, 4b
Ogólnopolski Konkurs na Prezentację Multimedialną
Z wielką radością informujemy, że uczniowie klasy 7d – Paulina Matlak oraz Konrad Ługowski zdobyli wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie na Prezentację Multimedialną: „Chrzest Polski”. Natomiast Szymon Kędzior z tej samej klasy zdobył tytuł finalisty.
Bilet biblioteczny do przygody
Rozpoczynamy wyczekiwaną przez wielu uczniów zabawę czytelniczą "Bilet biblioteczny do przygody".
W bibliotece czekają na chętnych uczniów klas 2 - 8 przygotowane bilety z kategoriami książek, które należy przeczytać do 5 maja. (Bilety przesłane zostały także w wiadomościach, do samodzielnego wydrukowania).
Wypełniony i podpisany bilet (z tytułami przeczytanych książek) przynosimy do biblioteki. Spośród nich losować będziemy nagrody książkowe w 2 kategoriach wiekowych: klasy 2-4, klasy 5-8.
Zapraszamy do zabawy, w której największą wygraną są przeżyte z bohaterami książek przygody i emocje oraz zdobyta w przyjemny sposób wiedza.
Bilet_biblioteczny_do_przygody__2022.docx
XVIII Antologia Poezji Dziecięcej i Młodzieżowej
Znamy wyniki XVIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych „Antologia Poezji Dziecięcej i Młodzieżowej”.Wernisaż Poetycki odbył się w tym roku online w bardzo nietypowym terminie- 31 grudnia 2021r.
Jak co roku spotkanie prowadziła pani Anna Dermont- Brandys. Przypomniała wcześniejszych recenzentów tomików poezji, m.in. Kirę Gałczyńską, Jana Miodka, Annę Dymną, Krystynę Jandę, Wandę Chotomską czy Grzegorza Turnaua. Tegorocznym recenzentem był aktor, dyrektor Teatru 6.piętro- Michał Żebrowski.
Mieliśmy wielką przyjemność spotkać się z panem Michałem Rusinkiem- literaturoznawcą, tłumaczem, prezesem fundacji im. W. Szymborskiej, sekretarzem poetki.
Wśród laureatów znalazła się KAJA PUCHAŁKA uczennica klasy 7d naszej szkoły!!! Jej wiersz został zamieszczony w tomiku tegorocznej edycji.
Serdecznie gratulujemy Kai i życzymy kolejnych sukcesówJ
Wycieczka do Krakowa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki Poznaj Polskę
Dnia 10 grudnia 2021 roku 44 uczniów klas szóstych i czwartych było na wycieczce w Krakowie w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki Poznaj Polskę Zwiedzanie zaczęliśmy od zobaczenia Smoka Wawelskiego. Po wysłuchaniu legendy poszliśmy bulwarami wiślanymi wzdłuż Alei Gwiazd do niezwykłego pomnika Psa Dżoka - symbolu wierności zwierzęcia do człowieka.Dawną stolicę Polski pokazywała nam licencjonowana, mająca wieloletnie doświadczenie i świetny kontakt z dziećmi pani przewodnik Jolanta Podzoba.Następnie udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie, skąd podziwialiśmy niezwykły widok na miasto, zobaczyliśmy Katedrę, Kaplicę Zygmuntowską, dziedziniec Zamku Wawelskiego.Uczestnicy wycieczki z ciekawością słuchali barwnych opowieści na temat zamku, dawnych zwyczajów, architekturze jednego z najważniejszych miejsc w historii Polski.W 1978 Wawel wraz ze Starym Miastem i Kazimierzem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Podzieleni na grupy w tajemniczych, zamkowych wnętrzach zwiedzaliśmy Zbrojownie, gdzie eksponowana jest broń, zbroje, tarcze, hełmy, moździerze oraz armaty.Z przechowywanych tu insygniów władzy królewskiej do dziś przetrwał najcenniejszy, pamiętający czasy pierwszych polskich władców miecz koronacyjny - Szczerbiec. Do wyjątkowo cennych nabytków należy zbroja husarska z parą oryginalnych skrzydeł.Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta, przeszliśmy ulicą Grodzką przez tzw. Trakt Królewski na Rynek Starego Miasta.Nastała pora obiadowa dlatego w pewnej (lubianej przez uczniów i na ich kieszeń) restauracji zrobiliśmy przerwę.Po zasłużonym odpoczynku zwiedziliśmy Podziemia Rynku Głównego w Krakowie- oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Zobaczyliśmy ekspozycję, zatytułowaną Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Jest to multimedialne widowisko - podróż w czasie, w której można poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. Podziemna ekspozycja przedstawia historię Krakowa, związek tego miasta z ośrodkami handlowymi i kulturalnymi średniowiecznej Europy.Ostatnim punktem naszej wycieczki był Krakowski Jarmark Świąteczny, idealne miejsce na zakup pamiątek z wycieczki.Pełni wrażeń wróciliśmy zgodnie z planem do Tychów.
FINAŁ SZLACHETNEJ PACZKI – RELACJA OBDAROWANEJ RODZINY
Jako koordynatorzy akcji przesyłamy poniżej treść podziękowania od Zespołu Szlachetna Paczka oraz relację ze spotkania wolontariuszy z rodziną przy wręczaniu pacze.
Drogi Darczyńco,
dziękujemy, że razem z nami zmieniasz historię Rodzin, które mają mniej szczęścia w życiu! Szlachetna Paczka to dla najbardziej potrzebujących nie tylko świąteczny prezent, ale przede wszystkim impuls do zmiany. To mądra pomoc polegająca na nawiązaniu relacji z drugim człowiekiem, który potrzebuje uwagi i zainteresowania. Dzięki Tobie i Twoim bliskim osoby dotknięte nieszczęściem wiedzą, że jest ktoś, kto ich dostrzegł i w nich wierzy. Odzyskanie nadziei na zmianę w życiu to najlepszy prezent, jaki mogliście sprawić w ten świąteczny czas.
Dziękujemy, że pomagasz osobom, którym zabrakło szczęścia.
Relacja ze spotkania z Rodziną przy wręczeniu paczki
Pani Agata wraz z synem Szymonem była ogromnie zaskoczona, że przyjechało nas aż tylu. Powitali nas z ogromną radością. Kiedy zaczęliśmy wnosić kolejne paczki, ich zaskoczenie było tym większe. Szymon nie wiedział co robić, trochę był zawstydzony, zaś pani Agata siedziała i płakała, ale to były łzy szczęścia. Po chwili Szymon wraz z mamą zaczął rozpakowywać paczki, a było ich bardzo dużo, bo aż 32. Radość i wdzięczność rodziny była nie do opisania. Pani Agata bardzo cieszyła się z garnków, patelni oraz robota kuchennego oraz blendera - patrząc na te sprzęty marzyła sobie co będzie gotować i piec. Szymon zaś gdy zobaczył piłkę do gry oraz korki to oszalał z radości, stwierdził że rzeczy które dostał to nawet mu się nie śniły, że kiedyś może je mieć. Rodzina była zachwycona wszystkim co dostała i jest bardzo wdzięczna za tak ogromną pomoc !
Słowo od Rodziny
Pani Agata wraz z Szymonem chcą serdecznie podziękować za ogromne serce oraz za tak duże wsparcie dla nich: "Kochani darczyńcy życzymy Wam Zdrowych i Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku".
Słowo od Wolontariusza
Kochani Darczyńcy jako wolontariusz Szlachetnej Paczki pragnę Państwu za Wasze wielkie , ciepłe i wrażliwe serce. Dziękuję za współpracę w trakcie organizowania paczki, bardzo było mi miło państwa poznać. Pragnę życzyć Wam wszystkim spokojnych, pełnych radości Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku.
Dziękujemy, że towarzyszycie nam w niesieniu pomocy tym, którzy mieli mniej szczęścia w życiu.
Dobrze, że jesteś!
Zespół Szlachetnej Paczki
Konkurs Świąteczny
Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia samorząd uczniowski zorganizował konkurs na najładniejszą bombkę wśród klas I - III i najładniejszy świąteczny stroik w klasach IV do VIII. Spłynęło dużo pięknych prac, każda była wyjątkowa, jednak jak konkurs to konkurs ktoś musiał wygrać. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
Najładniejsza Bombka klasy I-III
1 miejsce - Hania Korotko klasa 3b
2 miejsce - Maja Cienciała klasa 2a
3 miejsce - Aniela Sojda klasa 3b
Wyróżnienie dla Martyny Guz z klasy 3b i Artura Kosińskiego z klasy 2d.
Świąteczny Stroik klasy IV do VIII
1 miejsce - Julia Krawczyk klasa 5e
2 miejsce - Paulina Kruźlak klasa 5e
3 miejsce - Konrad Ługowski klasa 7d
Lekcje online nie musza być nudne!
Klasa 6b, realizując innowację Multimedia w nauczaniu języka angielskiego buduje domy, a nawet cale miasta używając przeróżnych TIKowych narzędzi, a następnie o nich opowiada po angielsku! Nauczycielka j. angielskiego jest z Was dumna!
Spotkanie opłatkowe w 4d
Klasa 4 d rozpoczęła świętowanie Bożego Narodzenia już w środę 15 grudnia. Mimo pandemii i udało nam się w tym roku spotkać przy wigilijnym stole. Był opłatek i życzenia - piękne, takie jakie mogą tylko przy tej okazji, przy wigilijnym stole się zdarzyć. Potem poczęstunek i kolędowanie. Poczuliśmy magię Świąt. Bardzo dziękujemy Rodzicom, którzy przygotowali nam tę uroczystość. Jak dobrze, ze Was mamy J Dyrekcji, Nauczycielom, Rodzicom i Uczniom życzymy radosnych, pełnych magii, błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!
Spotkanie opłatkowe w 7d
Klasa 7d życzy wszystkim Wesołych Świąt:)
Warsztaty "Jak Hanys z Gorolem"
Tym, co cenne (np. wiedzą), należy się dzielić. Zwłaszcza z sąsiadami. Dlatego nasz nauczyciel Marcin Melon udał się do I Liceum Ogólnokształcącego w Będzinie, gdzie nauczał tamtejszą młodzież o tożsamości i kulturze Górnego Śląska. Wszystko to w ramach warsztatów "Jak Hanys z Gorolem", za sprawą których nauczyciele z będzińskiego liceum odwiedzą naszą szkołę z warsztatami na temat tożsamości Zagłębia Dąbrowskiego.
PS. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że wczorajsze wykłady Marcin Melon prowadził - dla wygody odbiorców - w języku angielskim, a nie w swoim ojczystym języku śląskim.
Święto Guy Fawke's Night
5 listopada w Anglii przypadało święto Guy Fawke's Night, nie mogło zatem zabraknąć jabłek w karmelu w klasach dwujęzycznych:) Poza poznaniem historii i tradycji obchodzenia tego święta 7d delektowała się jabłkami przygotowanymi przez chłopców z tej klasy.
Archiwum Aktualności