Serdecznie dziekujemy wszystkim, którzy w czerwcu włączyli się w akcję organizowaną we współpracy z Caritas Archidiecezji Katowickiej i Parafią pw. Ducha Świętego "Tornister pełen uśmiechów". Te szczególne uśmiechy zobczyliśmy na ustach 16 naszych uczniów, którzy otrzymali plecaki wypełnione przyborami szkolnymi. Dziękujemy.
Tornister pełen uśmiechów
Noc w szkole
Noc z 22 na 23 września była wyjątkowa dla klasy 2a i jej wychowawców: Mirosławy Gawlik i Urszuli Michty, ponieważ spędziliśmy ją w szkole. W ten niekonwencjonalny sposób postanowiliśmy uczcić Dzień Chłopaka oraz poznać się wzajemnie, ponieważ w klasie zmienił się wychowawca. Impreza została starannie zaplanowana: dziewczęta postanowiły zakupić dla chłopców prezenty – były to poduszki (przydały się podczas nocy w szkole) z napisem „Jesteś fajnym kolegą”, w których zakupie pomogła pani Urszula Michta. Wychowawca zajął się przygotowaniem jednorazowych talerzy, kubków, sztućców, serwetek oraz przypraw w postaci musztardy i ketchupu, ponieważ jednym z posiłków miały być kiełbaski usmażone na elektrycznym grillu (pomysł pani Michty). Nasz nocne spotkanie rozpoczęliśmy o godz. 19.00 od słodkiego poczęstunku: był to wspaniały tort upieczony przez pana Gawendę oraz babeczki przygotowane przez dziewczęta. Potem opowiadaliśmy w kilku słowach o naszych zainteresowaniach i marzeniach. Kolejnym punktem programu było wspólne śpiewanie przy akompaniamencie gitary, jak również karaoke przy „muzyce laptopowej”. Następnie udaliśmy się do sali gimnastycznej, gdzie przygotowaliśmy swoje posłania i siebie do nocnego odpoczynku oraz projekcji filmów. Około godziny 11.00 zamówiliśmy pizze, które dostarczył absolwent naszego gimnazjum Xawier Lapawuchow, pracujący w restauracji Tele Pizza. Nocne pogaduchy i śmiechy trwały do samego rana, pierwsze uczennice opuściły szkołę o godzinie 6.00, ponieważ wybierały się na trening łyżwiarski. Pozostali uczestnicy wyszli ze szkoły o godzinie 7.00 Bardzo dziękujemy panu stróżowi Stefanowi Fitzowi, który pozostał z nami do samego rana i dzięki któremu czuliśmy się bardzo bezpiecznie i komfortowo.
Międzynarodowy miesiąc bibliotek szkolnych
W październiku wieczory są coraz dłuższe. Niektórzy zapadają wtedy na "nicnierobienie", inni na "niechcemisię", a jeszcze inni znikają w wirtualnym świecie. Ale nie wszystko stracone. Jest na to lek. W paźdzerniku - Międzynarodowym miesiącu bibliotek szkolnych panie bibliotekarki zapraszają po odbiór leku z dokładnie rozpisaną dołączoną ulotką :-).
24 Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego wręczona
Lubimy czytać książki, zdecydowanie. W ostatnich dniach mieliśmy okazję głosować na najciekawsze książki dla dzieci, a nawet spotkać ich autorów. Już w czerwcu p. Barbara Pilorz dała nam do czytania książki, przekazane nam od Biblioteki w Oświęcimiu, która zaprosiła nas do udziału w projekcie. Potem czas na podjęcie decyzji i głosowanie. Głosowało tysiąc dzieci z całej Polski. 28 września trzeba było wcześnie wstać, bo już o 6 rano wyruszaliśmy z Oświęcimia do Pacanowa, gdzie zwiedzaliśmy Europejskie Centrum Bajki. Jechali z nami przedstawiciele szkół im. Kornela Makuszyńskiego całej Polski. Po południu w Oświęcimiu były zabawy integracyjne i każda grupa opowiadała o swoim mieście i szkole. Integrowaliśmy się także przy posiłkach :-). To był zaszczyt rozmawiać z autorami i wydawcami książek , które czytaliśmy. Następnego dnia braliśmy udział w uroczystej gali wręczenia 24 Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. O laureatach i ich książkach możecie poczytać TUTAJ i TUTAJ. Zdradzimy Wam, że głosowaliśmy na p. Marcina Szczygielskiego, który zdobył nagrodę publiczności. Potem były spotkania autorskie – niełatwo było wybrać, na które pójść. Ale autografy udało nam się zebrać od wielu autorów. Pamiętaliśmy także o Was – w albumie fotograficznym możecie zobaczyć autografy dedykowane uczniom naszej szkoły. To był niesamowity, inspirujący i spędzony w miłej atmosferze czas rozwijania swoich zainteresowań i nawiązywania nowych przyjaźni, m.in. z Miejską Biblioteką Publiczną Galeria Książki w Oświęcimiu oraz ze Szkołą Podstawową im Kornela Makuszyńskiego w … Pacanowie. Wszystkie książki nominowane do nagrody są w naszej bibliotece, zapraszamy do czytania.
Osobliwości Świata Fizyki 2017
Dnia 27.09.2017 klasa 7a z wychowawcą Małgorzatą Musz oraz p. Dorotą Liebner udała się na wycieczkę na Uniwersytet Śląski do Instytutu Fizyki. W tym roku uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładów: „Elektromagnetyzm wokół nas”, „Fizyka na wakacjach”, „Ciepło, zimno, gorąco, mróz!”.
Sprzątanie świata
Tegoroczna ogólnopolska akcja „Sprzątanie Świata – Polska 2018” przebiegała pod hasłem: „Nie ma odpadów-są surowce”. Biorąc pod uwagę hasło przewodnie akcji klasa 2 a gimnazjum (z dodatkowymi zajęciami przyrodniczymi) postanowiła zwiedzić tyska firmę Master-Odpady i Energia Sp. z o. o. Ten zakład pracy jest międzygminnym zakładem kompleksowego zagospodarowania odpadów komunalnych i jest jednym z najnowocześniejszych zakładów odzysku odpadów w Polsce i Europie. Powstał w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Uczniowie wraz z opiekunkami paniami Mirosławą Gawlik I Urszulą Michtą w dniu 21 września wzięli udział w warsztatach pn.: „Jak kupować, aby odpadów nie produkować”, nasze codzienne zakupy mają bowiem ogromny wpływ na środowisko i są pierwszym krokiem w ograniczaniu ilości odpadów. Udział w warsztatach uświadomił nam, że jest kilka prostych sposobów, aby zmniejszyć ilość odpadów: kupowanie w opakowaniach wielokrotnego użytku, segregowanie odpadów, kupowanie produktów w dużych opakowaniach, używanie toreb wielokrotnego użytku, zgniatanie opakowań przed ich wrzuceniem do kosza, zapisywanie i drukowanie dwustronne, oddawanie odpadów wielkogabarytowych do PSZOK-ów czyli Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które są wyznaczone w każdym mieście. Przypomnieliśmy sobie również główne zasady segregacji odpadów oraz kolory pojemników, do których należy wrzucać różne odpady. Następnie zapoznaliśmy się z działalnością zakładu, który jest w stanie „przerobić” każdy odpad komunalny, oszczędzając w ten sposób miejsce na wysypisku śmieci. Odpady szklane są wywożone do hut szkła, papier i tetra są ponownie używane do wyrobu papieru, odpady organiczne są kompostowane i sprzedawane rolnikom oraz ogrodnikom, tworzywa sztuczne typu pet, polietylen, polipropylen, folia są ponownie używane do produkcji tekstyliów i nowych produktów. Podczas kompostowania wytwarzany jest biogaz, który służy do ogrzania całego zakładu, jak również jest sprzedawany na „eksport”. Po zakończeniu warsztatów prowadząca sprawdziła naszą wiedzę, a najbardziej wyróżniający się uczniowie zostali nagrodzeni notatnikami, odblaskami oraz krówkami z logo firmy. Otrzymaliśmy również pojemnik na niebezpieczne odpady oraz instrukcję do segregacji śmieci, które znalazły miejsce w szkolnej pracowni biologicznej. Podsumowując, naszą wycieczkę naukową należy zaliczyć do bardzo udanych.
T jak Talent
Zapraszamy uczniów klas I-VI oraz kl. VII i Gimnazjum do udziału w szkolnych eliminacjach miejskiego konkursu T jak Talent, które odbędą się 18 października o godz. 15:30 w auli szkolnej. Chętnych prosimy o zapoznanie się z Regulaminem: Regulamin_szkolnych_eliminacji_konkursu_T_jak_Talent.doc
Zapraszamy do wspólnej zabawy i dzielenia się swomi talentami.
Warsztaty dla rodziców
Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Tychach zaprasza rodziców chcących lepiej poznać i komunikować się ze swoim dzieckiem na zajęcia: Akademia Świadomego Rodzica. Zajęcia są bezpłatne. Więcej informacji i zapisy TUTAJ.
Zebrania z rodzicami
Zapraszamy rodziców/ prawnych opiekunów na zebrania wg harmonogramu:
W dniu 19 września 2017 r.
o godz. 16.30 - kl. 4 - 6
o godz. 18.00 - kl. 7 - G3
W dniu 21 września 2017 r.
godz. 18.00 - kl. 1- 3
List Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej na rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy Szkół,
Nauczyciele,
Rodzice i Uczniowie,przed nami początek nowego roku szkolnego 2017/2018. Czas wytężonej, ale także satysfakcjonującej pracy. 1 września br. rozpoczynamy wprowadzanie nowych rozwiązań w systemie edukacji, które były oczekiwane zarówno przez rodziców, dyrektorów szkół, nauczycieli, jak i samorządowców.
W związku z tym uprzejmie proszę o zapoznanie się z załączonym listem, w którym informuję o najważniejszych zmianach związanych z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
Jednocześnie dziękuję całemu środowisku polskiej oświaty za trud wkładany w niezwykle odpowiedzialny proces uczenia i wychowania. Państwa wiedza i zaangażowanie mają nieoceniony wpływ na rozwój młodego pokolenia. Dzięki codziennym wysiłkom uczniowie nie tylko zdobywają wiedzę i nowe umiejętności, ale mogą także doskonalić swoje talenty. Rozwijając ich pasje i zainteresowania, wpływają Państwo na osobowość i charakter młodych ludzi, a to najważniejsze w pracy nauczyciela.
Jesteśmy otwarci na pytania z Państwa strony. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z poszczególnymi departamentami w ministerstwie:
· tel. 22 34 74 141 – struktura szkół, egzaminy, doskonalenie i kształcenie nauczycieli,
· tel. 22 34 74 792 – podstawa programowa, podręczniki, ramowe plany nauczania,
· tel. 22 34 74 458 – przekształcanie szkół, sytuacja nauczycieli i dyrektorów w okresie wdrażania reformy.
Zachęcam także do korzystania z adresu mailowego dedykowanego kwestiom planowanych zmian w systemie edukacji: reformaedukacji@men.gov.pl
Życzę powodzenia w nowym roku szkolnym 2017/2018.
Z poważaniem
Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej
Podręczniki dla klas I
Podręczniki dla klas I będą wydawane rodzicom/prawnym opiekunom 4 września od godz. 8:30 w bibliotece szkolnej.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się w auli szkolnej w dniu 4 września 2017 r.
godz. 8.30 - dla klas II i III Gimnazjum
godz. 9.30 - dla klas 4 - 7
godz. 10.15 - dla klas 2 - 3
godz. 11.00 - dla klas 1
Msza św. rozpoczynająca nowy rok szkolny odbędzie się 4 września o 8:00 w kościele pw. Ducha Świętego.
Wykaz podręczników na rok szkolny 2017/18
Szkolny wykaz podręczników TUTAJ
Przypominamy, że podręczniki do religii nie są refundowane i należy je zakupić w księgarni lub wydawnictwie.
Opłaty za zniszczone/zagubione podręczniki
Rodzic/ prawny opiekun dokonuje wpłaty na konto szkoły do 30 czerwca bieżącego roku szkolnego.
Bank Pekao SA o/Tychy numer rachunku:
59 1240 1330 1111 0010 6084 4944.
W treści przelewu należy wpisać: „zwrot za podręcznik klasa ….., tytuł/y........................”
Regulamin
Certyfikat Lepsza Szkoła
Lubimy pomagać
Klasa dwujęzyczna - ważna informacja
Kandydatów do klasy VII dwujęzycznej informujemy, że w dniach 23 czerwca i 26 czerwca do godz. 14.00 należy złożyć świadectwo ukończenia klasy VI (w gabinecie pedagoga SP 37).
Ogłoszenie listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych - 3 lipca do godz. 12.00
Do 4 lipca do godz. 12.00 należy potwierdzić wolę uczęszczania w sekretariacie SP 37.
Ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do klasy dwujęzycznej - 4 lipca do godz. 15.00.
Rekrutacja do świetlicy na rok szkolny 2017/2018
Informujemy, że rozpoczęła się rekrutacja do świetlicy na rok szkolny 2017/2018. Karty zgłoszenia można pobierać w świetlicy, sekretariacie, na woźniówce lub tutaj: Karta_zgloszenia_dziecka_do_swietlicy.pdf.
Wypełnione karty należy składać w sekretariacie szkoły lub świetlicy do dnia 30 czerwca 2017r. Lista dzieci przyjętych ogłoszona będzie w pierwszym tygodniu lipca.
Bawimy się wspólnie
19 czerwca odbyła się klasowy festyn rodzinny. Uczniowie i rodzice klasy 3e spotkali się, aby wspólnie spędzić czas i razem się pobawić. Dzieci i rodzice wspólnie brali udział w konkursach - przeciąganie liny, rzuty do celu, skoki w worku, skoki na skakance. Był poczęstunek - owoce i napoje, kilka atrakcji - malowanie twarzy, bańki mydlane i największa niespodzianka - wata cukrowa. Na zakończenia uczniowie otrzymali dyplomy za zasługi i zaszczytny tytuł, np. Miłośniczka książek, Najlepszy biegacz, Najlepszy matematyk, Artystka, Skoczek, Przyjaciel i wiele innych. Rodzice natomiast dostali od dzieci laurki z życzeniami. Z żalem zakończyliśmy imprezę. To było fantastyczne popołudnie! Szkoda, że nasze ostatnie.
Festiwal nauki
14 czerwca klasa II e wraz z kolegami z klasy I b zorganizowała Festiwal Nauki. Uczniowie klasy pierwszej przygotowali część artystyczną, którą powitali gości - dzieci z Przedszkola nr 6 w Tychach. Następnie drugoklasiści zabezpieczeni w specjalną odzież ochronną przystąpili do działania. Zapału i energii nie brakowało. Przygotowali wiele doświadczeń, aby zainteresować zaproszonych przedszkolaków i pokazać im praktyczne zastosowanie nauki. Ciekawym obiektem do eksperymentowania stało się jajko. Po obejrzeniu prezentacji przyszedł czas udzielenia odpowiedzi na takie pytania jak: Czy jajko potrafi skakać, pływać? Czy jajko może samo wejść do butelki? Ile kilogramów uniosą trzy jajka? Jak odróżnić jajko ugotowane od surowego? Nasi młodzi naukowcy znają odpowiedzi na takie pytania! Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się doświadczenie „Wulkan”. Goście dowiedzieli się, że wystarczą składniki znajdujące się w każdej kuchni, by wykonać niezwykle efektowny wybuch. Było to kolejne nasze wspólne spotkanie z dziećmi z przedszkola. Już nie możemy doczekać się następnego.
Archiwum Aktualności